Často kladené otázky:

 • Čo je Aliamare® a aké zložky obsahuje? 

  Aliamare® je roztok morskej vody a kyseliny hyalurónovej v sprejovej forme. Slúži na dennú hygienu nosa a uší u dospelých a detí. Kyselina hyalurónová dokáže hydratovať sliznicu a pomáha hojiť akékoľvek mikroskopické poškodenia sliznice. Izotonická morská voda má rovnakú koncentráciu soli ako bunky v ľudskom tele, nedráždi a nevytvára návyk.

 • Pri akých ochoreniach môžem Aliamare® používať?

  NOS: Aliamare® pomáha odstraňovať nadmernú sekréciu, poskytuje rýchlu úľavu pre suchú sliznicu, je prospešný po operáciách nosa. Výplach nosa predstavuje jednoduchý spôsob na udržanie čistoty nosových priechodov a prinosových dutín. 

  UŠI: Preventívne zabraňuje vzniku zátky ušného mazu, pomáha udržiavať ušný kanál v čistote pre osoby používajúce pomôcky pre nepočujúcich.

 • Ako správne používať Aliamare® do nosa?

  Nakloňte hlavu doprava a roztok vstreknite do ľavej nosnej dierky. Nechajte niekoľko sekúnd pôsobiť a zopakujte s druhou nosnou dierkou. Vyfúkajte si nos, aby ste odstránili všetok prítomný hlien. Po každom použití trysku spreja opláchnite horúcou vodou a potom osušte.

 • Aká je odporúčaná frekvencia používania Aliamare® roztoku pre dospelých a deti?

  Aliamare® môžete používať viackrát denne, podľa potreby, a to u dospelých aj detí.

 • Je možné používať Aliamare® v tehotenstve?

  Aliamare® sprej má prírodné zloženie, neobsahuje žiadne chemické prísady ani konzervačné látky. Jeho používanie je bezpečné pre tehotné a dojčiace ženy.

 • Môžem používať Aliamare® sprej do nosa dlhodobo alebo len krátkodobo?

  Odporúčame dlhodobé používanie Aliamare® spreja ako súčasť každodennej hygieny nosa, ktorá pôsobí ako prevencia nachladnutia a chrípky. Dôkladná denná hygiena nosa posilňuje obranyschopnosť sliznice a bráni prichytávaniu baktérií, vírusov, prachu a alergénov.

 • Kedy sa neodporúča používať roztok Aliamare®?

  Aliamare® sa nesmie používať, ak máte otoreu (výtok z ucha pri zápale), perforáciu bubienka alebo chronickú infekciu stredného ucha.

 • Je Aliamare® vhodný pre deti?

  Vďaka špeciálnemu aplikátoru spreja Aliamare® množstvo vstreknutej vody regulujete silou a dĺžkou stlačenia. Malé deti by mali používať sprej pod dohľadom dospelej osoby.

 • Existujú nejaké nežiaduce účinky spojené s používaním Aliamare® roztoku?

  Neboli hlásené žiadne nežiaduce účinky vyplývajúce z použitia spreja Aliamare®.

 • Je Aliamare® sprej do nosa dostupný bez lekárskeho predpisu?

  Aliamare® je voľnopredajná zdravotnícka pomôcka, kúpite ju v každej lekárni bez lekárskeho predpisu.

 • Môžem používať Aliamare® roztok v kombinácii s inými liekmi alebo liečivami?

  Ak užívate iné lieky, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom o možnej kombinácii s Aliamare®.

 • Môže Aliamare® sprej do nosa spôsobiť závislosť alebo zhoršiť stav nosovej sliznice?

  Aliamare® sprej je nenávykový, prírodný, bezpečný aj na dlhodobé používanie.

 • Aké sú odporúčania pre používanie Aliamare® roztoku u pacientov s chronickými nosovými ochoreniami?

  Chronické ochorenie patrí do starostlivosti lekára (ORL, alergológa), ktorý zároveň posúdi, či je výplach morskou vodou pre vás prospešný. Aliamare® sprej je v prípade akútnych aj chronických ochorení doplnkovou liečbou a nenahrádza inú liečbu, ktorú lekár predpísal.

 • Je Condrosulf® 400 mg dostupný bez lekárskeho predpisu?

  Condrosulf® 400 mg kapsuly sú dostupné bez lekárskeho predpisu a môžete si ich kúpiť voľne v lekárni.

 • Ako dlho sa odporúča užívať Condrosulf®?

  Liek Condrosulf® 400 mg kapsuly sa odporúča užívať dlhodobo. Nie je stanovená maximálna dĺžka liečby.

 • Ako sa liečba Condrosulfom® 400 mg líši od iných foriem liečby osteoartrózy?

  Spomedzi voľnopredajných produktov na našom trhu je Condrosulf® 400 mg jediný produkt, ktorý nie je výživovým doplnkom, ale liekom. To znamená, že je kontrolovaný Štátnym úradom pre kontrolu liečiv (ŠÚKL). Jeho zloženie, proces výroby a účinky musia pred uvedením na trh spĺňať prísnejšie kritériá ako v prípade výživových doplnkov. Pacient má navyše istotu, že dostáva presne stanovenú dávku liečiva, ktorá pri výživových doplnkoch častokrát kolíše aj o desiatky percent.

 • Čo robiť v prípade, že zabudnem užiť dennú dávku Condrosulfu® 400 mg?

  Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku.

 • Ako funguje Condrosulf® a aký je mechanizmus jeho účinku?

  Účinná látka chondroitín sulfát je zložka, ktorá sa prirodzene nachádza v medzibunkovej hmote chrupavky. Liečba osteoartrózy je okrem iného zameraná na doplnenie stavebnej hmoty crupavky, ktorá pod vplyvom tohto degeneratívneho ochorenia ubúda.

  Chondroitín sulfát liekopisnej kvality má okrem iného preukázaný protizápalový účinok, keďže pri osteoartróze je v tele pozorovaná zvýšená hladina niektorých prozápalových látok.

 • Existujú nejaké vedľajšie účinky spojené s užívaním Condrosulfu®?

  Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.  Condrosulf® 400 mg sa všeobecne dobre znáša. Ak sa u vás vyskytnú nejaké nežiaduce účinky, okrem prerušenia podávania sa zvláštne opatrenia nevyžadujú. 

 • Aká je odporúčaná dávka Condrosulfu® 400 mg pre liečbu osteoartrózy?

  Liek sa užíva 2 krát denne (2 kapsuly naraz, nezávisle od jedla) teda v celkovej dávke 800 mg chondroitín sulfátu denne.

 • Aké ochorenia presne lieči Condrosulf® 400 mg?

  Condrosulf® 400 mg kapsuly je liek určený na liečbu osteoartrózy – degeneratívneho ochorenia kĺbov, ktoré je charakteristické ubúdaním hmoty chrupavky. Je určený na liečbu artrózy lokalizovanej v kolennom a bedrovom kĺbe, alebo artrózy prstových kĺbov.

 • Ako funguje FertiDuo® v porovnaní s inými liekmi alebo prírodnými prostriedkami na podporu fertility?

  FertiDuo® obsahuje na našom trhu unikátnu kombináciu až 10 aktívnych zložiek vo vysokých denných dávkach. Jeho zloženie bolo vyvinuté tak, aby obsahovalo látky, ktoré v štúdiách preukázali pozitívny vplyv nielen na celkové množstvo spermií, ale aj na ich pohyblivosť a morfológiu (tvar).

 • Môže FertiDuo® prispievať k správnej reprodukčnej funkcii u mužov aj žien?

  FertiDuo® je určené pre mužov.

 • Ako dlho by som mal užívať FertiDuo® a aké sú odporúčania pre prestávky v užívaní?

  FertiDuo® nemá stanovenú maximálnu dĺžku užívania. Zo štúdií realizovaných s podobnými výživovými doplnkami vyplýva, že minimálna odporúčaná doba užívania, sú 3 mesiace.

 • Ako by som mal reagovať v prípade, že zabudnem dávku FertiDuo®?

  Neužívajte dvojnásobnú dávku, aby ste nahradili vynechanú dávku.

 • Môžem užívať FertiDuo® s inými liekmi alebo doplnkami stravy?

  Prípravok sa nemá užívať, ak sa v ten istý deň užijú iné výživové doplnky obsahujúce estery astaxantínu. Neužívajte viac ako 8 mg astaxantínu denne.

 • Čo je FertiDuo® a na čo je určený?

  FertiDuo® je výživový doplnok s obsahom 10 aktívnych zložiek. Obsahuje látky, ktoré prispievajú k správnej spermatogenéze a správnej reprodukčnej funkcii.

  Aké sú hlavné zložky FertiDuo® kapsúl a ako pôsobia?

 • Kedy počas dňa sa FertiDuo® užíva?

  FertiDuo® má špeciálne zloženie kapsuly, ktorá sa užíva ráno a kapsuly, ktorá sa užíva večer.

  Odporúča sa užívať 1 kapsulu FertiDuo® Deň ráno a 1 kapsulu FertiDuo® Noc večer.

 • Ako dlho je potrebné mať aplikovanú Flector® náplasť na tele?

  Flector® náplasť aplikujte 1 x denne na liečbu bolestivých stavov. Liečba zápalu má byť intenzívnejšia, preto sa odporúča aplikácia náplasti 2 x denne.

 • Aké sú pokyny pre aplikáciu Flectoru® na rôzne časti tela?

  Flector® gél a Flector® náplasť sa používajú na liečbu lokálnej bolesti a zápalu. Aplikujú sa priamo na miesto bolesti na celistvú kožu. Liečivo z náplasti aj gélu preniká kožou až do svalu a kĺbovej tekutiny. Najčastejšie sa používajú na koleno, členok, rameno, lakeť, zápästie, driekovú chrbticu pri seknutí, krčnú chrbticu, na zápaly šliach, natiahnutý sval alebo vyvrtnutý členok.

 • Aké sú odporúčania pre použitie Flectoru® u starších pacientov?

  Flector® náplasť a Flector® gél by sa mali u starších pacientov, ktorí sú viac náchylní k nepriaznivým účinkom, používať opatrne.

 • Existujú špeciálne pokyny pre skladovanie Flectoru® gelu a náplastí?

  Liek sa má skladovať mimo dohľadu a dosahu detí pri bežnej izbovej teplote v rozsahu 15  –- 25 °C. Nepoužívajte tento liek po dátume spotreby, ktorý je uvedený na obale.

 • Ako dlho sa môže používať Flector® bez prerušenia?

  Flector® náplasť a Flector® gél sa má používať čo najkratšiu možnú dobu potrebnú na redukciu bolesti. Liečba akútneho zranenia môže trvať krátko, napr. 3 dni. Liečba zápalu môže trvať 14 dní. Ak vaše ťažkosti pretrvávajú dlhšie, poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

 • Môže sa používať Flector® počas tehotenstva alebo dojčenia?

  Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná, alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek. Flector® náplasť a Flector® gél sa počas prvého a druhého trimestra nemá a od začiatku 6. mesiaca tehotenstva nesmie používať. Používanie počas dojčenia sa neodporúča.

 • Je Flector® dostupný bez lekárskeho predpisu?

  Flector® náplasť, Flector® gél a Flector® 25 mg mäkké kapsuly sú dostupné bez lekárskeho predpisu a môžete si ich kúpiť voľne v lekárni.

 • Môžem používať Flector® spolu s inými liekmi alebo doplnkami?

  Flector® gél a Flector® náplasť ja používajú lokálne priamo na miesto bolesti. Prechod liečiva do krvného obehu pri lokálnej aplikácii je veľmi nízky. Pri normálnej odporúčanej aplikácii je preto výskyt interakcií lokálne aplikovaného lieku s inými liečivami nepravdepodobný.
  Pokiaľ užívate Flector® 25 mg mäkké kapsuly súbežne s inou systémovou liečbou, o možných liekových interakciách sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

 • Koľko trvá, kým Flector® začne účinkovať po aplikácii?

  Flector® náplasť účinkuje už od jednej hodiny po aplikácii priamo na miesto bolesti. 

  Flector® 25 mäkké kapsuly, ktoré sa užívajú perorálne, uľavujú od bolesti do 30 minút. Uvedené časy boli zistené v klinických štúdiach. Účinok liekov Flector® je klinicky overený.

 • Aký je rozdiel medzi Flector® gélom a náplasťami?

  Rozdiel je v liekovej forme. Vyberte si tú, ktorá vám lepšie vyhovuje. Obe formy, aj liečivá náplasť aj gél, obsahujú rovnako účinnú hlavnú účinnú zložku lieku s protizápalovými a analgetickými vlastnosťami.
  Gélová forma je príjemná na aplikáciu, nemastí, nelepí pokožku, nespôsobuje „žmolkovanie“ gélu. Rozotieraním gélu je jemne masírujete boľavú oblasť.
  Liečivá náplasť je diskrétna pod oblečením, nespôsobuje jeho znečistenie. Pohodlný je malý počet aplikácií – 1 alebo 2 krát denne podľa typu poranenia a intenzity bolesti.

 • Ako sa používa Flector® náplasť a aký je odporúčaný spôsob aplikácie?

  Flector® náplasť sa nachádza vo vrecku, ktoré opätovne ľahko uzatvoríte posuvným uzáverom. Po vybratí náplasti odstráňte plastovú fóliu. Náplasť si priložte na boľavý kĺb alebo oblasť. V prípade potreby si môžete náplasť upevniť pomocou elastickej sieťky. Nájdete ju zdarma v každom balení. Liečivá náplasť sa má použiť celá, nestrihajte ju na menšie časti.
  Flector® náplasť sa nesmie aplikovať na poškodenú pokožku s otvoreným poranením akéhokoľvek druhu (dermatitída, ekzém, infikované poranenie, popálenina alebo rezná rana). Nesmie sa dostať do kontaktu so sliznicou alebo očami.

 • Ako sa používa Flector® gél a aký je odporúčaný spôsob aplikácie?

  Flector® gél je určený na aplikáciu na kožu. Vzhľadom na veľkosť postihnutej oblasti si aplikujte 2 – 4 g gélu (približne na 1 – 2 prstové končeky) 2 – 4x denne po dobu maximálne 2 týždňov. Po aplikácii gélu si umyte ruky, pokiaľ ruky nie sú ošetrovaným miestom.
  Flector® gél sa nesmie aplikovať na otvorené rany (škrabance, rezné rany, atď.). Je potrebné vyhnúť sa kontaktu s očami a sliznicou. Môže sa používať s neokluzívnymi obväzmi, ale nemá sa používať so vzduchotesným okluzívnym obväzom.

 • Aká je hlavná účinná zložka produktu Flector®?

  Flector® náplasť a Flector® gél obsahujú liečivo diklofenak epolamín. Patrí do skupiny liečiv s názvom antireumatiká, nesteroidové antiflogistiká a analgetiká na lokálne použitie. Znamená to, že má protireumatické, protizápalové vlastnosti, uľavuje od bolesti a na používanie nevzniká návyk.

 • Aké ochorenia lieči produkt Flector® a ako funguje?

  V lekárňach sú dostupné 2 liekové formy lieku Flector® na lokálne použitie: liečivá náplasť a gél.
  Či sa rozhodnete pre použitie Flector® náplastí alebo Flector® gélu, obe formy účinne liečia lokálne bolesti a zápaly šliach, svalov, väzov horných a dolných končatín. V prípade akútnych poranení sa používajú pri pomliaždení, natiahnutí alebo vyvrtnutí. Pôsobia aj proti bolesti chrbta a v oblasti krčnej chrbtice.
  U chronických pacientov uľavujú aj od reumatických bolestí a zápalu, ako sú zápal tkaniva v okolí kĺbu, zápal kĺbového puzdra, zápal lakťového kĺbu či degeneratívne zmeny medzistavcových platničiek.

 • Môžem kombinovať Flector® kapsuly a alkohol?

  Žiadne lieky sa neodporúčajú kombinovať s alkoholom.

 • Môžu sa Flector® mäkké kapsuly užívať aj počas tehotenstva alebo dojčenia?

  Účinnou látkou lieku je diklofenak epolamín. Ak diklofenak užíva žena, ktorá sa snaží otehotnieť, alebo počas prvého a druhého trimestra tehotenstva, dávka má byť čo najnižšia a dĺžka liečby čo najkratšia. Počas tretieho trimestra gravidity je liek kontraindikovaný.
  Tak ako iné nesteroidové antiflogistiká, diklofenak v malých množstvách prechádza do materského mlieka. Diklofenak sa preto nemá podávať počas dojčenia, aby sa zabránilo vzniku nežiaducich účinkov u dieťaťa.

 • Aké sú vedľajšie účinky spojené s používaním Flectoru® mäkkých kapsúl?

  Najčastejšie pozorované nežiaduce účinky sa týkajú gastrointestinálneho traktu. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte pribalenú písomnú informáciu pre používateľa lieku a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

 • Koľko času trvá, kým začnú Flector® kapsuly účinkovať?

  Flector® 25 mg mäkké kapsuly obsahujú liečivo v tekutej forme. Kapsuly malej veľkosti sa ľahko prehĺtajú, rýchlo rozpúšťajú, vstrebávajú a vďaka tomu začínajú účinkovať už do 30 minút. Uľavujú od bolesti chrbta, kĺbov, zubov a menštruačných ťažkostí.

 • Koľko mäkkých kapsúl Flector® sa odporúča maximálne denne prijať?

  Dospelí a dospievajúci vo veku 14 rokov a viac majú začať s 1 alebo 2 mäkkými kapsulami a následne užívať 1 alebo 2 mäkké kapsuly každých 4 až 6 hodín podľa potreby. V priebehu 24 hodín sa má užiť maximálne 6 mäkkých kapsúl.

 • Aká je hlavná účinná zložka kapsúl Flector®?

  Flector® 25 mg mäkké kapsuly obsahujú liečivo diklofenak epolamín. Patrí do skupiny liečiv s názvom nesteroidové antiflogistiká, antipyretiká a analgetiká. Znamená to, že má protizápalové vlastnosti, uľavuje od bolesti, znižuje teplotu a na používanie nevzniká návyk.

 • Aké ochorenia lieči produkt Flector® 25 mg mäkké kapsuly a ako funguje?

  Flector® 25 mg je dostupný vo forme mäkkých kapsúl s liečivom v tekutej forme. Je určený na krátkodobú symptomatickú liečbu bolesti, napr. bolesti hlavy, zubov, menštruačných bolestí, reumatických bolestí a bolesti svalov u dospelých a dospievajúcich vo veku od 14 rokov.

 • Je možné používať Ialugen® v tehotenstve?

  Informácie o nežiaducich účinkoch na plod nie sú k dispozícii, preto sa nemá používať počas tehotenstva a dojčenia.

 • Je Ialugen® vhodný pre deti?

  Ialugen® Plus 20g môžu používať deti od ukončeného prvého mesiaca veku.

 • Je Ialugen® vhodný na liečbu konkrétnych kožných ochorení, ako sú akné, ekzémy alebo popáleniny?

  Krém sa používa na lokálnu liečbu poranení (škrabance, odreniny), popálenín a vredov.

 • Môžem používať Ialugen® krém dlhodobo alebo je určený len na krátkodobú liečbu?

  Ialugen® Plus 20g krém je bezpečný na dlhodobé použitie až do úplného zahojenia rany. Ak sa príznaky nezlepšia alebo sa dokonca po 7 dňoch zhoršia, je potrebné sa poradiť s lekárom.

 • Môže Ialugen® krém spôsobiť alergické reakcie?

  Ialugen® Plus 20g sa nemá používať v prípade alergie na kyselinu hyalurónovú, striebornú soľ sulfadiazínu alebo ktorúkoľvek z ďalších zložiek tohto lieku. Ak sa objaví vyrážka, existuje riziko vzniku alergickej reakcie a liečba sa má ihneď ukončiť.

 • Ako sa Ialugen® krém skladuje a aká je jeho trvanlivosť?

  Krém sa uchováva pri teplote do 25 oC. Nepoužívajte ho po dátume exspirácie uvedenom na obale.

 • Je potrebný lekársky predpis na zakúpenie Ialugen® krému?

  Výdaj lieku Ialugen® Plus 20g nie je viazaný na lekársky predpis. Pred použitím sa poraďte so svojím lekárom alebo lekárnikom a pozorne si prečítajte pribalenú písomnú informáciu pre používateľa lieku.

 • Existujú nejaké vedľajšie účinky spojené s používaním Ialugen® krému?

  Ialugen® Plus 20g sa všeobecne dobre znáša.

 • Aký je odporúčaný spôsob aplikácie Ialugen® krému?

  Krém sa nanesie na celú plochu rany v hrúbke 2  — 3 mm raz alebo dvakrát denne. Ošetrené miesto následne prekryte náplasťou alebo obväzom. Pred opätovnou aplikáciou odstráňte zvyšky krému z predchádzajúceho ošetrenia. 

  Poranené miesto, na ktoré sa naniesol krém, nevystavujte priamemu slnečnému žiareniu.

 • Aké sú hlavné zložky v Ialugen® kréme a ako pôsobia na pokožku?

  Ialugen® Plus obsahuje dve liečivá – hyaluronan sodný a striebornú soľ sulfadiazínu. Kyselina hyalurónová má protizápalový účinok, urýchľuje uzatváranie rany a jej hojenie. Sulfadiazín strieborný má antibakteriálny účinok na široké spektrum baktérií.

 • Čo je Ialugen® krém a na čo je určený?

  Ialugen® Plus 20 g je liečivý krém bielej farby na vonkajšie, dermálne použitie. Je určený na ochranu a lokálnu liečbu poranení, vredu kŕčových žíl a popálenín.

 • Existujú nejaké špecifické bezpečnostné opatrenia alebo upozornenia týkajúce sa používania čapíkov IALUNA®?

  Čapíky IALUNA® sú iba na vaginálne použitie. Pred použitím čapíkov IALUNA® sa svojho lekára opýtajte, či netrpíte na atopickú alergiu.

 • Ako čapíky IALUNA® ovplyvňujú denné fungovanie a schopnosť vykonávať každodenné aktivity?

  Odporúča sa, aby ste si zaviedli čapík večer pred spaním, aby sa zaistil najlepší účinok pomôcky. Snažte sa zasunúť čapík hlboko do pošvy pomocou prstu, aby ste predišli náhodnému priesaku.

 • Ako sa čapíky IALUNA® skladujú a aká je ich trvanlivosť?

  Nevystavujte teplotám prevyšujúcim 25 °C. Nepoužívajte čapíky IALUNA® po dátume exspirácie, ktorý je uvedený na etikete.

 • Môžu čapíky IALUNA® používať tehotné ženy?

  Nepoužívajte počas tehotenstva, pokiaľ Vám to nenariadi lekár.

 • Aké sú indikácie pre použitie čapíkov IALUNA®?

  IALUNA® napomáha v liečbe neagresívnych stavov pošvy, ako sú podráždenie, svrbenie a komplikovaná atrofická vaginitída, spôsobená chemoterapiou. Tiež pomáha pri obnovení prirodzených fyziologických vnútropošvových podmienok po pôrode a gynekologickej operácií.

 • Môžu čapíky IALUNA® interagovať s inými liekmi alebo liečivami?

  V súčasnosti nie sú známe žiadne kontraindikácie pre použitie čapíkov IALUNA®. Nepoužívajte v prípade známej precitlivenosti na niektorú zložku a pri alergiií na Compositae (rastlinná čeľaď Asteraceae)

 • Ako dlho je vhodné používať čapíky IALUNA®?

  Pokiaľ váš lekár nestanoví inak, odporúča sa zavádzať do pošvy 1 čapík raz denne. Nepoužívajte čapíky IALUNA® dlhodobo.

 • Je potrebný lekársky predpis na zakúpenie čapíkov IALUNA®?

  Na zakúpenie čapíkov IALUNA® nie je potrebný lekársky predpis.

 • Aké sú hlavné zložky čapíkov IALUNA®?

  Hlavné zložky čapíkov sú:
  Kyselina hyalurónová – napomáha hydratácií vaginálnej sliznice, zlepšuje hojenie a pôsobí protizápalovo.
  Extrakt z pupočníka ázijského – má antioxidačné, protizápalové a antiseptické účinky, podporuje hojenie rán a zlepšuje prekrvenie tkanív.
  Extrakt z rumančeka pravého – má dezinfekčné a protizápalové účinky na kožu a sliznice, urýchľuje hojenie rán.
  Vitamín E – má silné antioxidačné vlastnosti, pôsobí protizápalovo, zlepšuje obnovu a hojenie tkanív

 • Existujú nejaké vedľajšie účinky spojené s používaním čapíkov IALUNA®?

  V súčasnosti nie sú známe žiadne kontraindikácie pre použitie čapíkov IALUNA®.

 • Aká je odporúčaná dávka čapíkov IALUNA® a ako často sa majú používať?

  Pokiaľ váš lekár nestanovil inak, odporúča sa zavádzanie 1 čapíka do pošvy jedenkrát denne. Odporúča sa, aby ste si zaviedli čapík večer pred spaním, aby sa zaistil najlepší účinok pomôcky. Nepoužívajte čapíky dlhodobo. Ak príznaky pretrvávajú, obráťte sa na svojho lekára.

 • Ako sa aplikujú čapíky IALUNA® a aký je odporúčaný spôsob použitia?

  Pred otvorením balenia si dôkladne umyte ruky. Z blistra vyberte jeden čapík, pričom sa snažte nepoškodiť lôžka ostatných čapíkov.
  Jemne si zaveďte čapík do pošvy, snažiac sa zasunúť ho hlboko do pošvy pomocou prstu, aby ste predišli náhodnému priesaku.

 • Aké sú hlavné účinky čapíkov IALUNA®?

  Vaginálne čapíky IALUNA® napomáhajú:
  – obnove neagresívnych stavov pošvy, ako sú podráždenie, svrbenie a nekomplikovaná atrofická vaginitída
  – pri atrofickej vaginitíde, spôsobenej chemoterapiou.
  – obnovovať prirodzené fyziologické vnútropošvové prostredie po pôrode a gynekologickej operácii.

 • Na čo presne slúžia čapíky IALUNA®?

  IALUNA® čapíky obsahujú hyaluronát sodný, ktorý napomáha hydratácii sliznice pošvy, vďaka svojej schopnosti zadržiavať vodu. Vďaka svojim špeciálnym vlastnostiam pomáhajú čapíky udržiavať fyziologickú úroveň hydratácie tkanív, normalizujúc prostredie v pošve a napomáhajúc lubrikácii, potrebnej k odstráneniu všetkých patofyziologických javov, spájaných so suchosťou pošvy.

 • Môžem užívať Solmucol® dlhodobo alebo je určený len na krátkodobú liečbu?

  Solmucol® sa používa na liečbu akútnych aj chronických ochorení dýchacích ciest. Môže sa užívať dlhodobo vzhľadom na svoju účinnosť aj bezpečnosť. Pri dlhodobej liečbe chronického zápalu priedušiek, rozšírení priedušiek, dlhodobom kašli, má terapia trvať 3 – 6 mesiacov. O správnom používaní sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom.

 • Ako sa Solmucol® skladuje a aká je jeho trvanlivosť?

  Liek sa má skladovať mimo dohľadu a dosahu detí pri bežnej teplote do 25 °C. Nepoužívajte tento liek po dátume spotreby, ktorý je uvedený na obale.

  Solmucol® sirup je po príprave potrebné spotrebovať do 14 dní.

  Solmucol® granulát a Solmucol® pastilky môžete používať až do konca exspirácie (t.j. 4 resp. 3 roky).

 • Je potrebný lekársky predpis na zakúpenie Solmucol® sirupu?

  Všetky formy lieku Solmucol® sú dostupné bez lekárskeho predpisu a môžete si ich kúpiť voľne v lekárni.

 • Ako sa správne pripraví Solmucol® sirup?

  Solmucol® sirup je potrebné si zmiešať pred prvým použitím. Hnedá fľaška obsahuje sirup a v bielom uzávere sa nachádza prášok s účinnou látkou. Sirup zmiešate veľmi jednoducho a za pár sekúnd je pripravený na použitie. 

  Príprava sirupu: Odstráňte prstencovitý uzáver. Zátku zaskrutkujte smerom dolu. Tým sa dostane prášok z nádoby, spojenej so zátkou, do tekutiny. Roztok krátko zatrepte, až kým sa prášok úplne rozpustí. Na užívanie lieku sa používa priložená odmerka. Sirup sa zapije vodou.  Po príprave je potrebné sirup spotrebovať do 14 dní.

 • Aké sú dostupné formy Solmucolu®?

  Solmucol® je dostupný v 3 liekových formách: sirup s objemom 90 ml a 180 ml, granulát s dávkou 100 mg, 200 mg alebo 600 mg v jednom vrecúšku a pastilky na cmúľanie 100 mg. Všetky formy majú rovnakú účinnosť.

 • Je Solmucol® sirup bezpečný pre tehotné ženy?

  Ak ste tehotná alebo dojčíte, ak si myslíte, že ste tehotná, alebo ak plánujete otehotnieť, poraďte sa so svojím lekárom alebo lekárnikom predtým, ako začnete užívať tento liek. Užívanie akýchkoľvek liekov počas tehotenstva je potrebné konzultovať s ošetrujúcim lekárom.

 • Existujú nejaké vedľajšie účinky spojené s užívaním Solmucolu®?

  Tak ako všetky lieky, aj tento liek môže spôsobovať vedľajšie účinky, hoci sa neprejavia u každého.  Solmucol® sa všeobecne dobre znáša. Ak sa u vás vyskytnú nejaké nežiaduce účinky, okrem prerušenia podávania sa zvláštne opatrenia nevyžadujú.  

 • Aký je odporúčaný dávkovací režim pre Solmucol®?

  Pred použitím lieku si prečítajte pribalenú písomnú informáciu, alebo sa poraďte s lekárom alebo lekárnikom. Odporúčané denné dávky závisia od veku pacienta.

 • Aká je hlavná účinná zložka lieku Solmucol® a ako pôsobí?

  Účinnou látkou lieku Solmucol® je N-acetylcysteín, molekula s výbornou účinnosťou a bezpečnosťou potvrdenou najvyšším počtom klinických štúdií na trhu. Liečivo štiepi premostenia a väzby v hliene, ktoré sú zodpovedné za jeho väzkosť alebo lepivosť. Tým podporuje vykašliavanie a tlmí kašeľ. N-acetylcysteín pôsobí antioxidačne, a tým podporuje obranné mechanizmy organizmu.

 • Ako dlho trvá, kým začne Solmucol® účinkovať po užití?

  Solmucol® má rýchly nástup účinku od 1. dňa používania.

 • Je Solmucol® sirup účinný na suchý kašeľ?

  Solmucol® patrí do skupiny liekov, ktoré sa nazývajú mukolytiká a ich úlohou je zjednodušene riediť hlien v dýchacích cestách, aby sa dokázal lepšie vykašľať. Na liečbu suchého kašľa sa používajú takzvané antitusiká, ktoré bránia reflexu kašľa. Súbežné podávanie mukolytík a antitusík sa neodporúča, keďže môže spôsobiť nebezpečné nahromadenie hlienu v prieduškách.

 • Je Solmucol® sirup vhodný pre deti?

  Solmuco®l sirup je dostupný v objeme 90 alebo 180 ml. Ako jeden z mála liekov na liečbu vlhkého kašľa a zápalových ochorení dýchacích ciest je vhodný aj pre deti do 2 rokov. Používa sa aj v liečbe predčasne narodených a nedonosených novorodencov.

  Vždy si skontrolujte možnosť používania liekov pre deti do 2 rokov. Napríklad lieky s obsahom erdosteínu sa nesmú používať u detí do 15 kg váhy (alebo do 3 rokov).

 • Aký je rozdiel medzi Solmucol® 180, 200 a 600?

  Je to označenie rôznych foriem, ktoré sú dostupné v lekárňach. Solmucol® 180 je sirupová lieková forma s objemom 180 ml. Platí, že 10 ml sirupu obsahuje 200 mg účinnej látky N-acetylcysteín. Solmucol® 200 je rozpustný granulát s dávkou 200 mg v jednom vrecúšku a Solmucol® 600 je granulát s jednorazovou dávkou 600 mg.

 • Na liečbu akých ochorení je vhodný Solmucol®?

  Solmucol® sa používa na liečbu všetkých druhov ochorení dýchacích ciest sprevádzaných zvýšenou tvorbou hustého a väzkého hlienu, ktorý sa nedostatočne vykašliava, ako: akútna a chronická bronchitída (zápal priedušiek), priedušková astma, sinusitída (zápal prinosových dutín), laryngitída (zápal hrtana), tracheitída (zápal priedušnice), cystická fibróza a chrípka.

 • Ako často je možné používať Syrel® mäkké kapsule?

  Maximálna dĺžka užívania nie je stanovená. Vďaka tomu, že je selén v produkte Syrel® prítomný v organickej forme L-selenometionínu, má najnižšie riziko toxicity a je vhodný na dlhodobé používanie.

 • Je Syrel® vhodný aj pre deti alebo tehotné ženy?

  Syrel® nie je vhodný pre deti do 3 rokov. Použitie u tehotných a dojčiacich žien nie je kontraindikované, avšak tieto ženy sa pre užívaním výživového doplnku Syrel® majú poradiť so svojím lekárom.

 • Aký je odporúčaný dávkovací režim pre Syrel® mäkké kapsule?

  Odporúča sa užívať jednu kapsulu denne.

 • Aká je hlavná účinná zložka v Syrelu® a ako pôsobí?

  Syrel® je výživový doplnok, ktorý obsahuje selén v organickej forme (selenometionín). Najväčšia koncentrácia selénu v ľudskom tele sa nachádza práve v štítnej žľaze, kde je súčasťou rôznych proteínov. Preto selén prispieva k správnemu fungovaniu štítnej žľazy, ako aj imunitného systému.

  Taktiež prispieva k ochrane buniek pred oxidačným stresom a k udržaniu zdravých vlasov a nechtov.

 • Čo je Syrel® a na čo sa používa?

  Syrel® je výživový doplnok vo forme mäkkých gélových kapsúl, ktorý obsahuje stopový prvok selén. Je preto vhodný pre každého, kto potrebuje doplniť dennú dávku selénu. 

 • Ako dlho sa má Uroril® užívať?

  Odporúčaná doba užívania je aspoň 30 dní. Maximálna dĺžka užívania nie je stanovená.

 • Môže Uroril® užívať tehotná žena alebo žena, ktorá dojčí?

  Použitie u tehotných a dojčiacich žien nie je kontraindikované, avšak tieto ženy sa pre užívaním Uroril® mäkkých kapsúl majú poradiť so svojím lekárom.

 • Môže sa Uroril® používať s inými liekmi alebo doplnkami stravy?

  Áno, použitie s inými liekmi alebo výživovými doplnkami sa nevylučuje.

 • Ako sa Uroril® užíva a aký je odporúčaný spôsob užívania?

  Uroril® mäkké kapsuly sa užívajú raz denne, v dávke 2 kapsuly naraz. Odporúčaná doba užívania je aspoň 30 dní.

 • Aká je hlavná účinná zložka v Urorilu® a ako pôsobí?

  Uroril® obsahuje unikátnu kombináciu 4 látok. Kyselina hyalurónová a chondroitín sulfát sú stavebné zložky ochrannej vrstvy, ktorá pokrýva epitel (tkanivo) na vnútornej strane močového mechúra. Kurkumín a kvercetín sú rastlinné zložky, s protizápalovým a antioxidačným účinkom.

 • Prečo máme nedostatok Vitamínu D?

  Dôvodov je viacero: striedanie ročných období a s tým súvisiaci nedostatok slnečných lúčov priamo na pokožke, tradičná slovenská kuchyňa chudobná na zdroje vitamínu D, ale aj smog v ovzduší, vekživotný štýl a čas strávený pobytom na slnku, používanie opaľovacích krémov s ochranným faktorom 15 a viac. Preto je nutné dopĺňať vitamín D formou výživových doplnkov. Vitamín D3 od IBSA vo forme rýchlo rozpustného filmu s pomarančovou príchuťou stačí položiť na jazyk a nechať rozpustiť. Nemusíte ho zapíjať a splníte si ním dennú dávku vitamínu D.

 • Je IBSA Vitamín D3 vhodný aj pre deti?

  Vitamin D3 od IBSA je rýchlo rozpustný film s dennou dávkou 2000 IU (tzv. medzinárodných jednotiek). Táto dávka sa odporúča na použitie u dospelých a detí vo veku viac ako 6 rokov. Forma rýchlo rozpustného filmu je veľmi vhodná pre deti, stačí si ho položiť na jazyk a za pár sekúnd sa rozpustí. Má príjemnú pomarančovú príchuť. Deti túto formu ľahšie prijímajú ako tablety alebo kapsuly, ktoré majú často ťažkosti prehltnúť, alebo ich vypľúvajú.

 • Ako si viem urobiť test na Vitamín D?

  Vitamín D je dôležitý, v tuku rozpustný vitamín, nevyhnutný pre fungovanie imunitného systému, správneho rastu, zdravie kostí či zubov.  Vitamín D zohráva dôležitú úlohu aj pri ďalších dôležitých funkciách ľudského organizmu. Test, na zistenie hladiny vitamínu D, sa odporúča pri nedostatočnom pobyte na slnku, pri nedostatku vápnika, deformácii kostí, u obéznych pacientov, pri ochoreniach čreva, a iných. Laboratórne vyšetrenie hladiny vitamínu D z krvi môžu indikovať lekári viacerých špecializácií v prípade určitých zdravotných dôvodov. V lekárňach sa dá kúpiť aj samodiagnostický rýchlotest pre stanovenie hladiny vitamínu D zo vzorky krvi získanej pichnutím do prsta.

 • Ako dlho sa odporúča užívať Vitamín D?

  Ak vám bola z krvi zistená nedostatočná hladina vitamínu D, na jej zvýšenie sa odporúča užívať vitamín D3 v dávke minimálne 2000 IU denne počas minimálne 2-3 mesiacov. Následne je vhodné urobiť kontrolný odber krvi na opätovné stanovenie hladiny vitamínu D. Pokiaľ bude vaša hladina vitamínu D stále nízka, odporúča sa v užívaní vitamínu D3 pokračovať. Vitamín D by sme si mali dopĺňať v období, kedy je nedostatok slnečného žiarenia, teda od októbra do apríla. Hladinu vitamínu D môže ovplyvniť aj forma, v akej prijímame vitamín D.

 • Kto by nemal užívať Vitamín D?

  V našich podmienkach zápasíme s nedostatkom vitamínu D. Niekedy sa hovorí až o pandémii hypovitaminózy. Odhaduje sa, že až 75 % populácie má hladinu vitamínu D oveľa nižšiu, ako je potrebné. Užívať by sme ho mali preto v zime a pri zmene ročného obdobia, minimálne od októbra do apríla, keď je nedostatok slnečných lúčov a naše telo si ho nedokáže vyrobiť. Na zváženie je aj zvyšok roka, kedy by sme si mali odpovedať na otázky, či mám dostatok vitamínu D zo stravy, trávim dostatok času vonku bez použitia ochranných krémov…? Odpoveď je väčšinou nie a až 3 ľudia zo 4 majú nedostatok vitamínu D. Dopĺňanie vitamínu D vhodnou formou výživových doplnkov je preto odporúčané.

 • V čom sa prirodzene nachádza Vitamín D?

  Najrozšírenejšie formy vitamínu D sú D3 a D2. Dokážeme ich získať v malom množstve z potravy. Vitamín D2 obsahujú niektoré potraviny rastlinného pôvodu (cereálie, semená, orechy, obilniny) a takisto huby. Zdrojom vitamínu D3 môžu byť napríklad vajíčka, plnotučné mliečne výrobky, losos, tuniak, treščia pečeň, morské plody. Platí, že vitamín D3 má približne o tretinu vyššiu účinnosť ako vitamín D2. Našou stredoeurópskou stravou si však denne vieme zabezpečiť približne iba 100-150 IU vitamínu. Dopĺňanie vitamínu D vhodnou formou výživových doplnkov preto rozhodne nepodceňujte.

 • Aké sú výhody užívania Vitamínu D 2000 IU?

  Dávka 2000 IU (tzv. medzinárodných jednotiek) vitamínu D3 sa odporúča ako „zlatý štandard“. Je vhodná na použitie u dospelých a detí vo veku viac ako 6 rokov. Dôležitá je aj forma, v akej výživový doplnok užijete. Vedeli ste že, keď užijete tabletu alebo pevnú kapsulu, tak podstatnú časť podanej účinnej zložky vaše telo nevyužije? Môže za to prechod dávkovej formy cez tráviacu sústavu a tzv. prvý prechod pečeňou, kedy sa účinná zložka metabolizuje. Vďaka tráviacim enzýmom, rôznemu pH a metabolizmu sa časť podanej dávky nevstrebe, telo ju jednoducho nedokáže využiť.

 • Aký je rozdiel medzi Vitamínom D2 a D3?

  Existuje niekoľko foriem vitamínu D. Najrozšírenejšie sú formy D3 (cholekalciferol) a D2 (ergokalciferol). Líšia sa svojou štruktúrou, účinnosťou a zdrojom, z ktorého ich môžeme získať. Vitamín D3 vzniká v koži za pôsobenia slnečného žiarenia, konkrétne ultrafialového žiarenia B (UVB). Prirodzene sa nám tvorí v mesiacoch, kedy konkrétna vlnová dĺžka UVB žiarenia dopadá na zemský povrch v našej zemepisnej šírke (čo je u nás len máj až august). Vitamín D3 aj D2 získavame aj z potravy, najmä bohatej na tuky. Platí, že vitamín D3 má vyššiu účinnosť ako vitamín D2.

 • Ako si najlepšie doplniť Vitamín D?

  Vitamín D dokážeme bežne doplniť prirodzenou cestou zo slnka a zo stravy s vyšším obsahom tukov. Avšak nejde o potrebné dostatočné množstvo. Preto je nutné dopĺňať vitamín D formou výživových doplnkov. Vitamín D3 od IBSA je jediný vitamín D v unikátnej forme rýchlo rozpustného filmu. Rozpúšťa sa za pár sekúnd na jazyku bez potreby zapíjania vodou. Dokonale sa vstrebáva a vaše telo dokáže využiť maximum z podanej dávky. S príjemnou pomarančovou príchuťou, bez laktózy a gluténu.

 • Je vhodný Vitamín D pre tehotné ženy?

  Vitamín D je veľmi dôležitý aj pre tehotné a dojčiace ženy. Nedostatok vitamínu D sa spája so zvýšeným rizikom preeklampsie (stav, ktorý ohrozuje matku aj plod, hrozia závažné zdravotné komplikácie, vrátane zníženého rastu plodu a predčasného pôrodu). Nedostatok vitamínu D môže byť rizikovým faktorom tehotenskej cukrovky, predčasného pôrodu, či nedostatočného rastu plodu. Vitamín D3 od IBSA vo forme rýchlo rozpustného filmu s pomarančovou príchuťou stačí položiť na jazyk a nechať rozpustiť. Nemusíte ho zapíjať a splníte si ním dennú dávku vitamínu D. Ak trpíte nevoľnosťou, ste citlivá na vône alebo chute, film je veľmi vhodná forma na užívanie.

 • Kedy je najlepšie užívať Vitamín D?

  Niekedy sa zamýšľame nad tým, kedy je vhodné užívať vitamín D. Ráno alebo večer, spolu s jedlom alebo nalačno? Ak nechceme na našu dennú dávku vitamínu D zabudnúť, užime ho s výdatnými raňajkami. Ideálne, ak súčasťou jedla je napríklad vajíčko, avokádo, plnotučné mliečne výrobky, losos, tuniak, orechy či semienka, teda pestrá strava s vyšším podielom tukov, ideálne tých zdravých. Vitamín D môžeme užiť aj na obed s hlavným jedlom dňa. Neodporúča sa ho užívať večer, pretože niektoré štúdie naznačujú možné spojenie medzi vitamínom D a tvorbou melatonínu, ktorý priamo ovplyvňuje náš spánkový rytmus.

 • Je vhodný Vitamín D pre novorodencov?

  Podávanie vitamínu D dojčatám je u nás povinné. Užívanie vitamínu D je v našich podmienkach nevyhnutné, osobitne v novorodeneckom a včasnom detskom veku. Obsah vitamínu D3 v materskom mlieku je nízky a pokiaľ aj samotná mamička má nedostatok vitamínu D, výlučne dojčené deti majú vyššie riziko deficiencie – nedostatku vitamínu DDojčeným deťom sa odporúča podávať denne 400 – 500 IU, predčasne narodeným deťom 400 – 1000 IU vitamínu D3 na deň.

 • Ako sa prejavuje predávkovanie Vitamínom D?

  Predávkovanie sa vitamínom D sa nazýva aj hypervitaminóza vitamínu D3. V našich podmienkach nie ja tak častá. Môže viesť k zvýšenej koncentrácii vápnika v krvi a následnej kalcifikácii mäkkých tkanív, predovšetkým srdca a obličiek. Sprievodnými príznakmi predávkovania sa môže byť dehydratácia, zápcha, zvracanie, bledosť alebo svalová slabosť. Prejaviť sa môže po 1 – 3 mesiacoch podávania extrémne vysokého množstva vitamínu D3.

 • Aká je odporúčaná denná dávka Vitamínu D?

  Normálne hladiny vitamínu D v tele sú 30 – 40 ng/ml alebo 75 – 100 nmol/l. Tieto hodnoty vám môžu zmerať po odbere krvi. Odhaduje sa však, že až 75 % populácie má hladinu vitamínu D omnoho nižšiu. Vtedy hovoríme o deficite, resp. o nedostatku vitamínu D. Pre dosiahnutie odporúčanej dennej dávky vitamínu D je potrebné užitie vitamínu v hodnote 1 000 – 2 000 IU (25 – 50 μg) vitamínu D3. Ak si chcete posilniť imunitu, potrebujete denne 2 000 IU. Táto dávka sa odporúča ako „zlatý štandard“. Pri určitých chorobných stavoch ako osteoporóza, alebo pri veľmi vysokom nedostatku vitamínu D je potrebné sa o vhodnej dávke poradiť s lekárom.

 • Ako sa prejavuje nedostatok Vitamínu D?

  Medzi príznaky nedostatku vitamínu D patria únava, malátnosť, bolesti svalov, kostí a chrbta, znížená regenerácia a oslabená prirodzená obranyschopnosť. Tieto prejavy môžu neskôr prejsť až do zdravotných problémov ako osteoporóza, rachitída či paradentóza. Dennú dávku vitamínu D preto rozhodne nepodceňujte.

 • Ako užívať Vitamín D3?

  Vitamín D získavame prirodzenou cestou zo slnka a z jedla – najmä z rýb. Avšak nejde o potrebné dostatočné množstvo. Preto je nutné dopĺňať vitamín D formou výživových doplnkov. Vitamín D3 od IBSA vo forme rýchlo rozpustného filmu s pomarančovou príchuťou stačí položiť na jazyk a nechať rozpustiť. Nemusíte ho zapíjať a splníte si ním dennú dávku vitamínu D. Užívanie Vitaminu D3 od IBSA je veľmi jednoduché, praktické a hygienické zároveň. Vitamin D3 je vo forme rýchlo rozpustného filmu. Stačí si ho iba položiť na jazyk a už za pár sekúnd sa rozpustí bez potreby zapíjania vodou. Dokonale sa vstrebáva a vaše telo dokáže využiť maximum z podanej dávky. S príjemnou pomarančovou príchuťou chutí deťom aj dospelým. Zloženie bez laktózy a gluténu ocenia aj ľudia s intoleranciami.

 • Aké sú odporúčania pre používanie YABRO® roztoku u pacientov s chronickými ochoreniami dýchacích ciest?

  YABRO® podporuje obnovu fyziologického stavu slizníc, ktorý bol zhoršený chronickým zápalom, napríklad pri astme a chronickom obštrukčnom ochorení dýchacích ciest. Avšak nenahradzuje farmakologickú liečbu predpísanú lekárom.

 • Môže YABRO® ovplyvniť schopnosť riadiť vozidlo alebo obsluhovať stroje?

  YABRO® nemá žiaden vplyv na schopnosť riadenia motorových vozidiel a používania strojov.

 • Existujú nejaké obmedzenia alebo kontraindikácie pre používanie YABRO®?

  V súčasnosti nie sú známe žiadne kontraindikácie pre používanie YABRO®. Napriek tomu sa YABRO® nesmie používať v prípade známej precitlivenosti na hyaluronan sodný. Pred používaním YABRO® sa odporúča poradiť so svojím lekárom.

 • Ako sa YABRO® skladuje a aká je jeho trvanlivosť?

  Teplotné podmienky pre uchovávanie sú medzi 0 oC až 25 oC. Trvanlivosť je uvedená na vonkajšom obale krabičky. 

 • Môžem používať YABRO®, ak som fajčiar?

  Počas obdobia terapie neodporúčame fajčiť, pretože fajčenie znižuje účinok kyseliny hyalurónovej na funkciu pľúcnych alveol (pľúcnych mechúrikov).

 • Je potrebný lekársky predpis na zakúpenie YABRO®?

  YABRO® je voľnopredajná zdravotnícka pomôcka, kúpite ju bez lekárskeho predpisu. 

 • Môžem užívať YABRO® s inými liekmi alebo doplnkami stravy?

  YABRO® je doplnková, podporná liečba. Nenahradzuje inú liečbu, ktorú lekár predpísal.

 • Je YABRO® vhodné aj pre deti alebo tehotné ženy?

  YABRO® obsahuje fyziologický roztok a kyselinu hyalurónovú, ktoré sú prirodzenými súčasťami ľudského tkaniva, preto je bezpečné pre tehotné ženy aj deti.

 • Ako správne postupovať pri inhalácii?

  Pred inhaláciou je vhodné vypláchnuť nos morskou vodou, napríklad pomocou spreja Aliamare®. Zbavíte tak nos nahromadeného hlienu a inhalovaný aerosól ľahšie prenikne do sliznice dýchacích ciest. 

  Jednorazovú ampulku YABRO® otvoríte odlomením hrdla pozdĺž vyznačenej čiary. Roztok je vďaka viskozite kyseliny hyalurónovej hustejší a ľahšie ho z ampulky vytiahnete s pomocou striekačky a injekčnej ihly. Obsah ampulky nalejte do nádobky rozprašovača. Následne inhalátor premení YABRO® na aerosól. Dýchajte pritom zhlboka a pomaly. V závislosti od typu inhalátora môže inhalácia trvať 15 – 40 minút.

 • Aký je odporúčaný dávkovací režim pre YABRO®?

  Pri ochoreniach dýchacích ciest sa odporúča inhalovať 1 ampulku (3 ml) denne po dobu najmenej dvoch týždňov.

 • Aký inhalátor je vhodný pre domáce použitie YABRO®?

  Odporúča sa použiť prístroj vybavený kompresorom s výkonom minimálne 0,4 ml za minútu. Inhalátor nie je súčasťou balenia, je potrebné ho kúpiť zvlášť. Dostupný je napríklad v lekárňach alebo internetových obchodoch. Nepoužívajte ultrazvukové zariadenie, inhalátor musí byť kompresorový.

 • Aká je hlavná účinná zložka v produkte YABRO® a ako pôsobí?

  YABRO® obsahuje 0,3 % kyselinu hyalurónovú, ktorá podávaná pomocou inhalátora rýchlo preniká do dýchacích ciest a podporuje liečbu zápalových respiračných ochorení. Vďaka svojej schopnosti naväzovať vodu umožňuje hydratáciu celého dýchacieho traktu a reguluje migráciu zápalových buniek.

 • Aké ochorenia alebo symptómy lieči YABRO®?

  YABRO® je podporná liečba ochorení dýchacích ciest, ako sú angíny, zápaly hrdla, zápaly hltana, zápaly nosohltana, zápaly priedušnice, ako v akútnej, tak aj v chronickej fáze.  Ďalej pri liečbe zachrípnutí, nádchy, zápalov hlasiviek, či už s poruchou hlasu alebo bez nej. Pomáha tiež zlepšiť pooperačný stav slizníc po zákrokoch v oblasti nosa a prínosových dutín.

 • Čo je YABRO® a na čo je určené?

  YABRO® je sterilný roztok s obsahom kyseliny hyalurónovej určený na inhalačné podanie. V balení je 10 ampuliek, každá s objemom 3 ml.