neplodnosť u mužov

Podpora plodnosti u mužov je stále tabu, prelomte ho

Vedeli ste, že neplodnosť je globálny zdravotnícky problém, ktorý postihuje celosvetovo až 15 % párov? Aj keď dlhé roky bola neplodnosť u dvojíc snažiacich sa o dieťa vždy braná ako „ženský problém“, v súčasnosti vieme, že to už dávno neplatí. Podpora plodnosti u mužov je rovnako dôležitá, pretože mužský faktor môže výrazne prispieť k problémom s počatím.

Podiel mužského faktora v neplodnom páre sa celosvetovo zvyšuje a odhaduje sa, že v strednej a východnej Európe je na úrovni až 55 %.

Neplodnosť, odborne nazývaná infertilita, je zdravotný problém ako každý iný, a preto s jeho riešením netreba dlho čakať a vyhľadať pomoc lekára. Ako však môžu páry snažiace sa o dieťa prispieť k svojej plodnosti ešte predtým, ako nejaký problém vznikne?

Čo vlastne znamená neplodnosť u mužov?

O neplodnosti u mužov hovoríme vtedy, keď množstvo spermií v ejakuláte nedosahuje hranicu stanovenú WHO. Toto množstvo má byť 15 milión na 1 mililiter ejakulátu. 

Okrem celkového množstva spermií sa hodnotí aj ich pohyblivosť tvar. Tieto tri parametre sú základným kritériom na stanovenie plodnosti u mužov pri tzv. vyšetrení spermiogramu. 

Preto pri výbere správneho výživového doplnku na podporu spermatogenézy (tvorby a dozrievania spermií) je dôležité pozerať na to, či obsahuje zložky vplývajúce nielen na celkový počet spermií, ale aj na ich tvar a pohyblivosť.

Ktoré faktory môžu negatívne ovplyvniť kvalitu spermiogramu?

Pri dozrievaní spermií môže v organizme dochádzať k zvýšenej tvorbe takzvaných voľných kyslíkových radikálov. Pokiaľ ich množstvo presiahne únosnú mieru a prirodzené mechanizmy na ich odbúravanie nestačia, môže to negatívne ovplyvniť celkový počet spermií, ich pohyblivosť alebo tvar. V takom prípade je potrebné doplniť do organizmu tzv. antioxidanty. 

Antioxidanty sa v tele prirodzene vyskytujú vo formách rôznych vitamínov a enzýmov. Takže pri užívaní výživových doplnkov s ich obsahom telu dodávame to, čo je jeho prirodzenou súčasťou.

Okrem oxidačného stresu lekári upozorňujú aj na iné faktory, ktoré negatívne vplývajú na mužskú plodnosť. Patrí medzi ne:

  • obezita, 
  • zvýšená konzumácia alkoholu, 
  • expozícia nikotínu,
  • nezdravé stravovanie.

Preháňať to netreba ani s extrémnou fyzickou aktivitou – vyčerpávajúce silové športy spolu s nedostatkom regenerácie môžu mať z dlhodobého hľadiska negatívny dopad na mužskú plodnosť.

Vitamíny pre mužov na zvýšenie plodnosti

Ktoré antioxidanty sú tie správne na podporu tvorby a dozrievania spermií, a ako môžu pomôcť riešiť neplodnosť u mužov?

Vitamín C (kyselina askorbová)

Hovoríte si, že vitamín C sa používa už naozaj na všetko? Málokto vie, že tento vitamín hrá významnú úlohu pri riešení problému mužskej neplodnosti. Vitamín C tvorí jeden z hlavných antioxidantov v mužskom ejakuláte a jeho koncentrácia pozitívne súvisí s celkovým množstvom aj pohyblivosťou spermií.

Vitamín E

Viaceré štúdie dokázali vzájomný vzťah medzi zníženou hladinou vitamínu E a zvýšeným množstvom voľných kyslíkových radikálov. Podľa štúdií jeho užívanie zlepšuje pohyblivosť spermií. Preto pri výbere správneho výživového doplnku netreba zabúdať na tento dôležitý antioxidant. 

Vitamíny B12 a B9 (kyselina listová)

Okrem mnohých iných pozitívnych účinkov na náš organizmus zohrávajú tieto vitamíny dôležitú úlohu v procese delenia buniek. Vitamín B12 navyše prispieva k správnej látkovej premene dôležitej pre tvorbu energie. 

Selén a zinok

Selén tvorí dôležitú súčasť enzýmov, ktoré vedia vychytávať voľné kyslíkové radikály a eliminovať oxidačný stres v organizme. Zinok zasa prispieva k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi. Preto je táto kombinácia dôležitou súčasťou výživových doplnkov na podporu spermatogenézy, čo môže byť prínosné pri riešení neplodnosti u mužov.

Astaxantín

Okrem bežných vitamínov a minerálov je vhodné denný príjem obohatiť aj o prírodné antioxidanty.

Astaxantín je jeden z najsilnejších objavených antioxidantov vôbec, má násobne vyššiu antioxidačnú kapacitu ako vitamín C  či vitamín E. Vďaka svojim antioxidačným účinkom má štúdiami preukázaný vplyv na zlepšenie pohyblivosti spermií. Prirodzene sa vyskytuje najmä v morských živočíchoch (krevety, losos, homár), ale jeho zdrojom sú aj červené riasy.

vitamíny pre mužov na plodnosť
Zdroj: Adobestock.com

Ako získať dostatočné množstvo astaxantínu a podporiť mužskú plodnosť?

Objavte výživový doplnok FertiDuo s množstvom potrebných vitamínov

Prírodnú organickú formu astaxantínu získavanú ako extrakt z červenej riasy Haematococcus pluvialis nájdete vo výživovom doplnku FertiDuo. Dohromady kombinuje FertiDuo ako jeden z mála až 10 rôznych vitamínov, minerálov a antioxidantov.

Okrem astaxantínu sa v jeho zložení nachádza koenzým Q10, vysoké dávky zinku, selénu, vitamínov C, E, B9 a B12, ako aj omega 3 mastné kyseliny či glutatión.

Spomínané zložky prispievajú k plodnosti a správnej reprodukčnej funkcii, ako aj k udržaniu normálnej hladiny testosterónu v krvi.

Špeciálne zloženie produktu FertiDuo je rozdelené do 2 mäkkých kapsúl. Jedna kapsula sa užíva ráno a druhá na noc, čo zabezpečuje kontinuálne zásobenie organizmu vitamínmi, minerálmi a antioxidantami.

Podľa rôznych štúdií sa výživové doplnky s obsahom vitamínov, minerálov a antioxidantov na podporu spermatogenézy odporúčajú užívať minimálne v trojmesačnom intervale.

Podporiť správnu spermatogenézu môže každý dospelý muž, ktorému záleží na jeho plodnosti a zdraví bez ohľadu na vek. Nie je potrebné čakať, kým sa objavia problémy s počatím, prispieť k svojej plodnosti môžete už dnes.

FertiDuo je výživový doplnok na vnútorné použitie. Neprekračujte doporučenú dennú dávku. Výživový doplnok nie je náhradou pestrej a vyváženej stravy ani zdravého životného štýlu. Výživový doplnok FertiDuo je určený dospelým mužom. Bez obsahu lepku a laktózy.

Zdroje:

Agarwal et al: Unique view on male in lity around the globe, Reproductive Biology and Endocrinology, 2015

Amorini A.A. et al: Antioxidant-Based Therapies in Male In lity: Do we have sufficient evidence supporting their effectiveness?, Antioxidants, 2021

Comhaire F.H. et al: Combined conventional/antioxidant „Astaxanthin“ treatment for male in lity: a double blind, randomized trial, Asian J Androl, 2005, 7 (3): 257–262