zaviazané koleno obväzom kvôli vredu predkolenia
Hojenie rán

Zistite, či máte nábeh na bércov vred: Príčiny, príznaky a úspešná liečba

Bércov vred, vred predkolenia, patrí medzi nepríjemné kožné ochorenia postihujúce najmä dolné končatiny, najčastejšie v oblasti lýtok a členkov. Ak sa včas nelieči, môže viesť k vážnym komplikáciám. Ako však spoznať, že máte naň nábeh a čo robiť, keď ho objavíte?

Čo je to bércový vred a ako vzniká?

Bércové vredy sú otvorené rany na nohách, ktoré vznikajú z dôvodu zlého prekrvenia kože. Ich príčinou je najčastejšie:

  • chronická žilová nedostatočnosť, 
  • cukrovka, 
  • vysoký vek, 
  • nadváha,
  • problémy s cievnym systémom, 
  • dlhodobé státie alebo sedenie bez pohybu. 

Ako vyzerá bércov vred?

Typický vred predkolenia je otvorená rana s nepravidelným tvarom, červenou až tmavou farbou a často s výtokom alebo zápachom. Rana sa zvyčajne hojí pomaly a môže spôsobovať bolesť, opuch či svrbenie.

Aké sú možnosti úspešnej liečby bércových vredov?

Liečba bércových vredov je komplexná. Zahŕňa starostlivosť o pokožku, kompresnú liečbu, cvičenie, užívanie liekov na bércové vredy a napokon v prípade potreby chirurgickú liečbu. 

Lieky na bércové vredy

Pri lokálnej liečbe sa používajú rôzne masti a obklady, ako sú antibiotické krémy, protizápalové lieky, kompresívne obväzy či špeciálne hydrogély, ktoré pomáhajú ranu udržiavať vo vlhkom prostredí a urýchľujú hojenie.

Jedným z overených liekov na bercové vredy je aj Ialugen® Plus, ktorý kombinuje kyselinu hyalurónovú a sulfadiazín strieborný

ialugen plus krém
Zdroj: Ibsazdravie.sk

Kyselina hyalurónová intenzívne hydratuje ranu, podporuje tvorbu kolagénu a urýchľuje hojenie bez nepríjemného pálenia či štípania. Sulfadiazín strieborný má antibakteriálne účinky, ktoré zabraňujú infekcii rany. 

Krém sa jednoducho aplikuje na očistenú ranu v tenkej vrstve 2-3 mm jeden alebo dvakrát denne, pričom je vhodný aj na dlhodobé používanie až do úplného zahojenia rany.

Kompresívna liečba

Táto metóda využíva kompresívne obväzy a pančuchy, ktoré pomáhajú zlepšiť prekrvenie v nohách. Tým sa znižuje opuch a podporuje sa rýchlejšie hojenie vredov.

Systémová liečba

Ide o celkovú liečbu základného ochorenia, ktoré spôsobuje vredy. Napríklad lieky na zlepšenie krvného obehu, antibiotiká na infekcie alebo lieky na liečbu cukrovky a vysokého krvného tlaku.

Životospráva

Pravidelné cvičenie pomáha zlepšiť prietok krvi a prevenciu recidívy vredov. Nedostatok pohybu zhoršuje funkciu svalovej pumpy a môže viesť k zhoršeniu žilovej nedostatočnosti. 

Vyhýbajte sa dlhodobému státiu a sedeniu, dajte si pozor na nevhodnú obuv, tesné oblečenie, ale aj na vysoké teploty v saunách. 

Do jedálnička zaraďte vitamíny A, C, bielkoviny a zinok.

Prevencia opätovného vzniku vredov predkolenia

Aby ste predišli opätovnému vzniku bércových vredov, stačí dodržiavať niekoľko zásad, ktoré sú pre vaše zdravie užitočné, aj keď vám bércov vred nehrozí. 

  • Pravidelne sa hýbte – postačí aj chôdza či jednoduché cviky na nohy.
  • Udržujte si zdravú váhu a stravujte sa vyvážene.
  • Kontrolujte si krvný tlak a cholesterol.
  • Starajte sa o pokožku nôh a hydratujte ju.

Bércové vredy sú nepríjemné, no s vhodnou liečbou a dôkladnou prevenciou ich môžete úspešne zvládnuť a znovu získať zdravie a pohodlie nôh.

Ialugen® Plus 20g je liek na vonkajšie použitie. Obsahuje striebornú soľ sulfadiazínu a kyselinu hyalurónovú. Pred použitím si pozorne prečítajte pribalenú písomnú informáciu pre používateľa a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom. Výdaj lieku nie je viazaný na lekársky predpis.

Zdroje:

https://www.nhs.uk/conditions/leg-ulcer/treatment

https://www.betterhealth.vic.gov.au/health/conditionsandtreatments/leg-ulcers