zápal priedušiek u detí

Trápi vás často kašeľ a zápal priedušiek (bronchitída)? Poradíme vám, ako ich liečiť

Voľné dýchacie cesty sú základom nášho zdravia. Pokiaľ ste v poslednej dobe boli často chorí, poradíme vám, ako liečiť zápal priedušiek a ako predchádzať jeho vzniku. Takisto vám poradíme čo robiť, ak bronchitídou trpíte.

Bronchitída – čo to je?

Zápal priedušiek alebo bronchitída je bežné ochorenie dýchacích ciest, ktoré postihuje deti aj dospelých. Vyskytuje sa v dvoch formách  – akútnej a chronickej

Akútna bronchitída

Akútna bronchitída sa vyskytuje v súvislosti s vírusovými infekciami, často sprevádzajúcimi ochorenia ako je bežné prechladnutie. Symptómy akútnej bronchitídy zahŕňajú únavu, nepríjemné pocity v hrudníku spôsobené kašľom, produktívny kašeľ (vykašliavanie hlienu) a horúčku.

Príznaky akútnej bronchitídy:

Hlavným príznakom akútnej bronchitídy je suchý a dráždivý kašeľ, ktorý sa postupne stáva produktívnym, teda sprevádzaným vykašliavaním hlienu. Kašeľ môže byť obzvlášť intenzívny ráno alebo večer. Medzi ďalšie príznaky zápalu priedušiek patria:

  • zahlienenie – vykašliavanie hlienu, najmä ráno po prebudení, je ďalším častým príznakom akútnej bronchitídy. Hlien môže mať zafarbenie od bielej po žltú alebo zelenú, čo môže naznačovať prítomnosť infekcie;
  • únava a malátnosť – pri akútnej bronchitíde sa môžete cítiť unavený viac ako obvykle, a to najmä ak je kašeľ intenzívny, alebo ak sa k nemu pridruží aj horúčka;
  • bolesť na hrudi – niektorí pacienti môžu pociťovať miernu až strednú bolesť na hrudi, čo je spôsobené dráždením priedušiek a svalov hrudníka pri kašľaní;
  • horúčka – ak je zápal priedušiek spôsobený bakteriálnou infekciou, môžete mať mierne zvýšenú teplotu až horúčku.
vykašliavanie hlienu
Zdroj: Adobestock.com

Chronická bronchitída

O chronickej bronchitíde hovoríme, ak príznaky u chorého pretrvávajú dlhšie ako tri mesiace nepretržite, počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov. Na rozdiel od akútnej bronchitídy, ktorá je často spôsobená vírusovými infekciami, je chronická bronchitída až v 95% prípadov spôsobená fajčením.

Príznaky chronickej bronchitídy:

  • dlhodobý kašeľ – hlavným príznakom chronického zápalu priedušiek je dlhodobý kašeľ, ktorý trvá minimálne tri mesiace. Tento kašeľ je obvykle menej intenzívny ako pri akútnej bronchitíde, ale môže byť stále veľmi vyčerpávajúci;
  • nadmerné zahlienenie – ak trpíte chronickou bronchitídou, vaše priedušky produkujú nadmerné množstvo hlienu, ktoré je ťažké vykašliavať. Hlien môže byť hnedý alebo zelený v dôsledku prítomnosti bakteriálnej infekcie;
  • dýchavičnosť – mali ste niekedy pocit, že nedostávate dostatok vzduchu do pľúc? Ľahko sa zadýchate aj pri minimálnej fyzickej námahe? Chronická bronchitída môže spôsobiť dýchavičnosť, a to najmä počas fyzickej aktivity;
  • opakované Infekcie –  z dôvodu oslabenej imunity môžu pacienti s chronickou bronchitídou trpieť opakujúcimi sa infekciami dýchacích ciest;
  • pozmenený hlas – niektorí ľudia môžu mať pozmenený hlas alebo hlboký kašeľ, ktorý sa ozýva v hlbších vrstvách pľúc.

Prečo je v noci kašeľ intenzívnejší? 

Dôvodov, prečo sa v noci kašeľ zintenzívňuje, je viacero. Jedným z nich je fakt, že ležíme v takmer vodorovnej polohe a príliš sa nehýbeme. V miestnosti môže byť suchý vzduch, nepijeme žiadne tekutiny a sliznice dýchacích ciest sa vysušujú, čo prispieva k zhoršeniu kašľa.

Aj samotné infekcie dýchacích ciest, ako je chrípka alebo prechladnutie, môžu spôsobiť zvýšený kašeľ najmä v noci, keď je telo v pokoji a zapája menej vlastných obranných mechanizmov na čistenie dýchacích ciest.

Ako utíšiť kašeľ v noci?

Pokúste sa počas ochorenia spať v polohe s vyvýšenou hlavou pomocou vankúša alebo zvýšeného matraca. Vyhnite sa spaniu na chrbte, vhodnejšia je poloha na boku alebo na bruchu. Toto môže pomôcť zabrániť stagnácii hlienu v hrdle a zmierniť kašeľ.

Utíšiť kašeľ v noci môže pomôcť aj teplý nápoj, ako je bylinkový čaj alebo voda s medom a citrónom. Teplo pomôže uvoľniť hlien a zmierniť podráždenie v hrdle.

Ak máte v spálni príliš suchý vzduch, použite zvlhčovač vzduchu. Ideálna vlhkosť by sa mala pohybovať v rozmedzí 40 – 60 %.

Pokiaľ žiadne z týchto opatrení nepomáha, použite vaše lieky proti kašľu, ktoré máte predpísané od lekára, alebo ktoré ste si zakúpili v lekárni.

kašeľ v noci
Zdroj: Adobestock.com

Je zápal priedušiek nákazlivý?

Akútny zápal priedušiek spôsobujú v 90 % prípadoch vírusy. Prenášajú sa kvapôčkovou infekciou, teda kýchaním, slinami a kašľaním. Akútny zápal priedušiek môžeme zaradiť medzi nákazlivé, prenosné ochorenia, pretože mikroorganizmy, ktoré ochorenie spôsobujú, sa môžu rozširovať kvapôčkovou formou. 

Liečba kašľa a zápalu priedušiek bez antibiotík

Liečba akútnej bronchitídy sa často zameriava na zmierňovanie príznakov, odstránenie nadbytočného hlienu z dýchacích ciest a podporu prirodzeného liečebného procesu organizmu. 

Liečba zápalu priedušiek bez antibiotík zahŕňa najmä opatrenia na odstránenie hlavnej príčiny, ako je ukončenie fajčenia a užívanie liekov na zlepšenie dýchania a odstránenie hlienu.

Medzi najčastejšie používané lieky patria:

  • expektoranty – tieto lieky pomáhajú riediť hlien v prieduškách a uľahčujú jeho odkašliavanie. Expektoranty sú často používané pri produktívnom alebo vlhkom kašli, keď sa hlien hromadí a je potrebné ho odstrániť;
  • antitusiká – sú určené na potlačenie kašľa a zmiernenie nepohodlia spojeného s neustálym kašľom. Sú účinné pri suchom a dráždivom kašli, pri ktorom sa neprodukuje žiadny hlien. Antitusiká sa, naopak, nemajú používať pri produktívnom kašli, pretože potláčajú reflex kašľa, pacient zriedený hlien nedokáže vykašľať a ten sa hromadí v dýchacích cestách, čo môže byť nebezpečné;
  • bronchodilatanciá – tieto lieky rozširujú priedušky a uľahčujú dýchanie tým, že uvoľňujú svaly v dýchacích cestách. Sú často používané pri liečbe astmy a chronickej obštrukčnej choroby pľúc (chochp), ale môžu byť tiež užitočné pri niektorých prípadoch zápalu priedušiek;
  • kortikosteroidy – sú to lieky s protizápalovými účinkami, ktoré sa používajú pri liečbe závažného zápalu priedušiek. Kortikosteroidy sa obvykle podávajú vo forme inhalácií, aby sa priamo dostali do priedušiek;
  • mukolytikápomáhajú rozpúšťať hlien a uľahčujú jeho vykašliavanie z priedušiek. Sú často používané pri liečbe zápalu priedušiek, kde je hlien hustý a ťažko sa vykašliava. K účinným mukolytikám patrí n-acetylcysteín.
voľnopredajné lieky na zápal priedušiek
Zdroj: Ibsazdravie.sk

Tip na účinný liek na kašeľ. Možno ho máte aj doma

Solmucol  – Voľnopredajný liek na zápal priedušiek 

Solmucol je liek používaný pri liečbe zápalových ochorení dýchacích ciest (napríklad bronchitída) spojených s vlhkým kašľom a produkciou hlienu, ktorý sa nedostatočne vykašliava. 

Jeho účinok spočíva v zriedení hlienu, čím sa uľahčuje jeho vykašliavanie a čistenie dýchacích ciest. Okrem toho má antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal a chrániť pľúcne tkanivo pred ďalším poškodením.

Solmucol kúpite v lekárni bez receptu v rôznych formách – sirup, pastilky, granulát. Nájdite si liek, ktorý vám vyhovuje a zároveň lieči. Účinnosť lieku Solmucol je klinicky overená mnohými štúdiami.

Ak trpíte vy alebo vaše dieťa dlhotrvajúcimi ochoreniami dýchacích ciest, poraďte sa so svojím lekárom o správnej diagnostike a liečbe.

Solmucol® je liek na vnútorné použitie. Obsahuje N-acetylcysteín. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte pribalenú písomnú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://www.healthdirect.gov.au/bronchitis

https://www.nhs.uk/conditions/bronchitis/#:~:text=Bronchitis%20is%20inflammation%20of%20the,obstructive%20pulmonary%20disease%20(COPD).

https://www.lung.org/lung-health-diseases/lung-disease-lookup/bronchitis/symptoms-diagnosis-treatment