Chrípka u detí: Spoznajte jej príznaky a hravo ju zvládnite
Voľné dýchacie cesty sú základom nášho zdravia. Pokiaľ ste v poslednej dobe boli často chorí, poradíme vám, ako liečiť zápal priedušiek a ako predchádzať jeho vzniku. Takisto vám poradíme čo robiť, ak bronchitídou trpíte.
Zápal priedušiek alebo bronchitída je bežné ochorenie dýchacích ciest, ktoré postihuje deti aj dospelých. Vyskytuje sa v dvoch formách – akútnej a chronickej.
Akútna bronchitída sa vyskytuje v súvislosti s vírusovými infekciami, často sprevádzajúcimi ochorenia ako je bežné prechladnutie. Symptómy akútnej bronchitídy zahŕňajú únavu, nepríjemné pocity v hrudníku spôsobené kašľom, produktívny kašeľ (vykašliavanie hlienu) a horúčku.
Hlavným príznakom akútnej bronchitídy je suchý a dráždivý kašeľ, ktorý sa postupne stáva produktívnym, teda sprevádzaným vykašliavaním hlienu. Kašeľ môže byť obzvlášť intenzívny ráno alebo večer. Medzi ďalšie príznaky zápalu priedušiek patria:
O chronickej bronchitíde hovoríme, ak príznaky u chorého pretrvávajú dlhšie ako tri mesiace nepretržite, počas dvoch po sebe nasledujúcich rokov. Na rozdiel od akútnej bronchitídy, ktorá je často spôsobená vírusovými infekciami, je chronická bronchitída až v 95% prípadov spôsobená fajčením.
Dôvodov, prečo sa v noci kašeľ zintenzívňuje, je viacero. Jedným z nich je fakt, že ležíme v takmer vodorovnej polohe a príliš sa nehýbeme. V miestnosti môže byť suchý vzduch, nepijeme žiadne tekutiny a sliznice dýchacích ciest sa vysušujú, čo prispieva k zhoršeniu kašľa.
Aj samotné infekcie dýchacích ciest, ako je chrípka alebo prechladnutie, môžu spôsobiť zvýšený kašeľ najmä v noci, keď je telo v pokoji a zapája menej vlastných obranných mechanizmov na čistenie dýchacích ciest.
Pokúste sa počas ochorenia spať v polohe s vyvýšenou hlavou pomocou vankúša alebo zvýšeného matraca. Vyhnite sa spaniu na chrbte, vhodnejšia je poloha na boku alebo na bruchu. Toto môže pomôcť zabrániť stagnácii hlienu v hrdle a zmierniť kašeľ.
Utíšiť kašeľ v noci môže pomôcť aj teplý nápoj, ako je bylinkový čaj alebo voda s medom a citrónom. Teplo pomôže uvoľniť hlien a zmierniť podráždenie v hrdle.
Ak máte v spálni príliš suchý vzduch, použite zvlhčovač vzduchu. Ideálna vlhkosť by sa mala pohybovať v rozmedzí 40 – 60 %.
Pokiaľ žiadne z týchto opatrení nepomáha, použite vaše lieky proti kašľu, ktoré máte predpísané od lekára, alebo ktoré ste si zakúpili v lekárni.
Akútny zápal priedušiek spôsobujú v 90 % prípadoch vírusy. Prenášajú sa kvapôčkovou infekciou, teda kýchaním, slinami a kašľaním. Akútny zápal priedušiek môžeme zaradiť medzi nákazlivé, prenosné ochorenia, pretože mikroorganizmy, ktoré ochorenie spôsobujú, sa môžu rozširovať kvapôčkovou formou.
Liečba akútnej bronchitídy sa často zameriava na zmierňovanie príznakov, odstránenie nadbytočného hlienu z dýchacích ciest a podporu prirodzeného liečebného procesu organizmu.
Liečba zápalu priedušiek bez antibiotík zahŕňa najmä opatrenia na odstránenie hlavnej príčiny, ako je ukončenie fajčenia a užívanie liekov na zlepšenie dýchania a odstránenie hlienu.
Medzi najčastejšie používané lieky patria:
Solmucol je liek používaný pri liečbe zápalových ochorení dýchacích ciest (napríklad bronchitída) spojených s vlhkým kašľom a produkciou hlienu, ktorý sa nedostatočne vykašliava.
Jeho účinok spočíva v zriedení hlienu, čím sa uľahčuje jeho vykašliavanie a čistenie dýchacích ciest. Okrem toho má antioxidačné vlastnosti, ktoré môžu pomôcť znížiť zápal a chrániť pľúcne tkanivo pred ďalším poškodením.
Solmucol kúpite v lekárni bez receptu v rôznych formách – sirup, pastilky, granulát. Nájdite si liek, ktorý vám vyhovuje a zároveň lieči. Účinnosť lieku Solmucol je klinicky overená mnohými štúdiami.
Ak trpíte vy alebo vaše dieťa dlhotrvajúcimi ochoreniami dýchacích ciest, poraďte sa so svojím lekárom o správnej diagnostike a liečbe.
Solmucol® je liek na vnútorné použitie. Obsahuje N-acetylcysteín. Pred použitím lieku si pozorne prečítajte pribalenú písomnú informáciu a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje: