podpora imunity

Vitamín D3 a posilnenie imunity: S ktorými ďalšími vitamínmi a látkami ju vieme zlepšiť?

Vitamín D3 je jedným z najdôležitejších vitamínov pre zdravie kostí a imunitného systému. Okrem toho sa podieľa aj na regulácii vstrebávania vápnika a fosforu v tele. Pre jeho nízky prirodzený výskyt si vitamín D dopĺňame formou výživových doplnkov

Niektoré z nich však prinášajú spojenie viacerých vitamínov naraz, prípadne sami siahame po viacerých rôznych doplnkoch. Zamysleli ste sa ale niekedy, ako sa vzájomné ovplyvňujú?

Ktoré užívanie vitamínov je užitočné pre vaše telo?

Nasledovné vitamíny sú pre telo prospešné a spoločne pracujú na zdraví vašich kostí a dobrej imunite. 

  • Vitamín B9 známy aj ako kyselina listová je dôležitým vitamínom pre zdravie kostí, pretože podporuje rast a vývoj kostnej hmoty. Spolu s vitamínom D3 zlepšuje absorpciu vápnika.
  • Zinok   je potrebným minerálom pre imunitný systém a zlepšuje absorpciu vitamínu D3. 
  • Vitamín K2 spolu s vitamínom D3 sú vhodnou kombináciou na udržanie zdravia kostí. Vitamín D3 zlepšuje absorpciu vitamínu K v tráviacom trakte. 
  • Vápnik – vitamín D3 zvyšuje absorpciu a zlepšuje metabolizmus vápnika. Prispieva k udržaniu normálneho stavu kostí.
  • Horčík, selén – vitamín D3 takisto prispieva k ich lepšej absorpcii a zlepšuje metabolizmus horčíka a selénu. 

Ktoré vitamíny by ste spolu radšej užívať nemali a prečo?

  • Železo síce neovplyvní vstrebanie vitamínu D, avšak užitie vitamínu D znižuje účinky železa
  • Antacidá majú za úlohu uľaviť od žalúdočných ťažkostí. Ak však obsahujú hliník, môžu tiež ovplyvňovať absorpciu vitamínu D, takže by sa mali užívať v oddelených dávkach.
  • Diuretiká súčasné užívanie diuretík a vitamínu D môže vyvolať zvýšenú hladinu kalcia v krvi, ktorá má za následok zlé zdravie kostí, obličkové kamene a abnormálnu funkciu srdca a mozgu.
ktoré vitamíny nekombinovať
Zdroj: Shutterstock.com

Ako užívať vitamín D3 v tehotenstve?

Užívanie vitamínu D3 formou výživových doplnkov počas tehotenstva znižuje výskyt predčasných pôrodov a počet infekcií. Odborníci ho však radia podávať iba v nízkych dávkach, a iba ak jeho prínos prevyšuje jeho možné kontraindikácie. Preto je odporúčaný hlavne ženám, u ktorých sa jeho znížený výskyt preukázal. 

Či vám vitamín D chýba, odhalí skríningové vyšetrenie, o ktoré môžete požiadať svojho lekára. Častým znakom nedostatku je lámavosť a krehkosť kostí

O vhodnej dávke počas tehotenstva sa v každom prípade odporúčame poradiť sa so svojím lekárom. 

Ideálna denná dávka vitamínu D3 

Aby vitamín D plnil svoju úlohu, potrebujete prijať jeho odporúčanú dennú dávku. Tá sa pohybuje okolo 2 000 IU denne. Jeden rýchlo rozpustný film vitamínu D3 od IBSA obsahuje presne 2 000 IU vitamínu a vy si tak môžete byť istí, že ho zakaždým prijmete dostatok. 

Autor článku: PharmDr. Natália Rozman Antolíková, PhD.

Zdroje:

https://www.drugs.com/drug-interactions/cholecalciferol,vitamin-d3.html

https://www.everlywell.com/blog/vitamins-supplements/what-vitamins-should-not-be-taken-together/#:~:text=Some%20studies%20suggest%20that%20the,the%20blood%20effectively%20%5B7%5D.

https://www.thehealthyjournal.com/faq/what-supplements-should-not-be-taken-with-vitamin-d