Chrípka u detí: Spoznajte jej príznaky a hravo ju zvládnite
Tehotenstvo predstavuje citlivé obdobie v živote ženy a vyvíjajúceho sa bábätka. Hormonálne zmeny, najmä zvýšená hladina estrogénu a progesterónu, môžu ovplyvniť imunitný systém. Tehotné ženy sú často náchylnejšie na určité ochorenia ako napríklad nádcha v tehotenstve či alergickej nádchy.
Nádcha patrí medzi akútne zápaly dýchacích ciest, ktoré postihujú nos (rinitída) a prinosové dutiny (rinosinusitída). Tieto dýchacie orgány sú vystlané bohato prekrvenou sliznicou, ktorá sa pri nádche zapáli a opuchne. Upchatý nos, zvýšená produkcia hlienu, kýchanie a pocit tlaku v dutinách patria k najbežnejším prejavom nádchy.
Najčastejšími príčinami vzniku nádchy sú:
Nos je vstupnou bránou do dýchacích ciest, kde prebieha kontakt s vírusmi, peľom, prachom a baktériami, ktoré sa nachádzajú v ovzduší. Práve vírusy sú zodpovedné za väčšinu prípadov akútnej nádchy. Šíria sa priamym kontaktom s nakazeným a kvapôčkami pri kašľaní či kýchaní. V krátkom čase sú schopné spôsobiť lokálnu epidémiu či dokonca pandémiu celoštátneho rozsahu. V našich končinách prevládajú rinovírusy, koronavírusy, adenovírusy, respiračný syncyciálny vírus a vírus chrípky.
Vírusová infekcia často oslabí imunitný systém natoľko, že sa môže rozvinúť bakteriálna superinfekcia. V ordináciách praktických lekárov bývajú zastúpené predovšetkým kmene baktérií Streptococcus, Staphylococcus, Moraxella a Haemophilus.
Ďalšou z možných príčin vzniku nádchy je alergia. Od jari do jesene sa v ovzduší mení koncentrácia peľu drevín, tráv a bylín. Peľ, ako aj zvieracia srsť spôsobujú problémy s upchatým nosom, náhlym kýchaním a nadmernou tvorbou vodnatého hlienu. V takýchto prípadoch ide o alergickú nádchu.
Na rozdiel od bežnej či alergickej nádchy spôsobujú tehotenskú nádchu hormonálne zmeny, najmä zvýšená hladina estrogénu. Vďaka hormónom býva sliznica nosa lepšie prekrvená a citlivejšia na podráždenie a opuch.
Odlišné sú aj prejavy tehotenskej nádchy v porovnaní s bežnou nádchou:
Liečba bežnej aj tehotenskej nádchy je symptomatická, zameriava sa na zmiernenie príznakov. Prospešné sú najmä výplachy nosa morskou vodou, ktoré odstraňujú hlien, pôsobia protizápalovo, znižujú opuch, jemne a účinne čistia nos od nahromadeného hlienu, alergénov, prachu, vírusov a baktérií.
Nosový sprej Aliamare obsahuje morskú vodu pôvodom z Bretónska, ktorá obsahuje minerály a stopové prvky známe pre svoj protizápalový účinok. Navyše, ide o izotonickú morskú vodu, čo znamená, že má rovnakú koncentráciu solí ako bunky ľudského tela. Preto je vhodná a bezpečná na dlhodobé používanie pre deti, dospelých aj tehotné ženy.
Nosové spreje môžu obsahovať morskú vodu samotnú alebo v kombinácii s prídavnou látkou, ako je napríklad eukalyptová silica, aloe vera alebo kyselina hyalurónová. Práve kyselina hyalurónová je výnimočná v tom, že je to látka prirodzene sa vyskytujúca v ľudskom tele. Najviac je zastúpená v kĺboch, v pokožke, v oku a na sliznici dýchacích ciest.
Sprej Aliamare obsahuje 0,2% kyselinu hyalurónovú, ktorá sliznicu nosa zvlhčuje a podporuje jej hojenie. Nosový výplach obohatený o kyselinu hyalurónovú:
Nosové spreje, ktoré uvoľnia dýchanie do niekoľkých sekúnd, takzvané dekongestanty, nie sú v tehotenstve odporúčané. Ide o spreje s obsahom účinnej látky xylometazolín, oxymetazolín alebo tramazolín.
Okrem vyššie uvedených nosových výplachov, ktoré sú účinné a bezpečné aj v tehotenstve, existuje niekoľko ďalších nefarmakologických rád, ako možno zvládnuť nádchu v tehotenstve:
1. Nepodceňujte spánok a doprajte svojmu telu dostatok času na oddych a zotavenie.
2. Dbajte na pestrú, vyváženú stravu a dostatok tekutín, hlavne vodu, čaj alebo vývar.
3. Vyhýbajte sa miestam so zvýšenou koncentráciou vírusov a alergénov.
4. Dbajte na hygienu rúk a do svojej rutiny pridajte tiež spomenuté výplachy nosa. Aj váš nos potrebuje pravidelnú očistu.
Či už vás v tehotenstve potrápi bežná alebo tehotenská nádcha prípadne alergia, vždy sa o spôsobe liečby a zmiernení príznakov poraďte so svojím lekárom.
Aliamare® je voľnopredajná zdravotnícka pomôcka na vonkajšie použitie. Pred aplikáciou si pozorne prečítajte pribalený návod na použitie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.
Zdroje:
https://pmc.ncbi.nlm.nih.gov/articles/PMC2377219
https://unmhealth.org/stories/2022/02/cold-flu-medicine-safe-during-pregnancy.html
https://www.medicinesinpregnancy.org/leaflets-a-z/colds-and-flu