Trápia vás alergické reakcie? Na konci tunela čaká slnečný vitamín D

Alergické ochorenia, najmä astma, alergická rinitída, atopická dermatitída či potravinová alergia postihujú približne 20% svetovej populácie. Predstavujú obrovskú záťaž pre jednotlivcov, ich rodiny a spoločnosť. V článku vám priblížime problematiku alergií, ich vývoj a prognózy do budúcna. Taktiež sa dozviete, prečo je vitamín D dôležitým doplnok pri  zvládaní alergických prejavov.

V dnešnej dobe medzi nami nájdeme množstvo jednotlivcov, ktorí sa za svoj život stretli s určitou formou alergie. U niekoho môže ísť o sezónnu záležitosť, pričom u iných ide o celoživotne pretrvávajúci stav. Prečo neustále hľadáme spôsoby, ako sa ich zbaviť a ako nás obmedzujú?

  • znižujú kvalitu života,
  • znižujú produktivitu v práci alebo škole,
  • spôsobujú značné ekonomické náklady s dopadom na systémy zdravotnej starostlivosti.

Aké sú prognózy vývoja alergií do budúcnosti?

Výskyt týchto ochorení vykazuje od začiatku 20. storočia stúpajúci trend. Dôvodom môže byť genetická náchylnosť spojená s citlivosťou na alergény z prostredia. Počiatok pri rozvoji budúceho alergického ochorenia ale hľadajte už v prvom trimestri vývoja plodu

Štúdie totiž ukázali, že vitamín D matky voľne prechádza placentou a jeho hladiny môžu byť ovplyvnené materskou stravou a doplnkami výživy. Svetlo, lepšie povedané slnko na konci tunela môže predstavovať vitamín D

Tento hormón obsahuje celý rad biologických účinkov, funguje nielen ako kritický regulátor rovnováhy vápnika/fosfátu a zdravia kostí,  ale hlavne zohráva dôležitú úlohu pri ovplyvňovaní imunitnej odpovede

alergia u deti
Zdroj: Shutterstock.com

Zdroje vitamínu D

U ľudí je za hlavný zdroj vitamínu D z 90 % považované vystavenie sa slnečnému UVB žiareniu. Iba 10 % sa získava prijímaním potravy (olej z tresčej pečene, tuniak, sardinky, obohatené mlieko, mliečne výrobky, vajcia, niektoré huby). 

Jedinci s nižšou hladinou vitamínu D majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku niekoľkých ochorení, vrátane tých alergických. Existujú solídne dôkazy, že naopak jeho doplnenie môže znížiť mieru infekcií, alergických stavov či predchádzať mnohým poruchám a chorobám. 

Spoločné pozadie vzniku, rizikových faktorov a pridružených ochorení alergických stavov viedli k potrebe spoločného terapeutického prístupu. Avšak pre potreby liečby je nutný prístup, ktorý  berie do úvahy všetky vlastnosti a okolnosti daného systému či procesu aj v zmysle užívania vitamínu D. 

Čo hovoria výsledky analýz?

  • doplnenie vitamínu D v určitej podskupine pacientov, hlavne s východiskovými hladinami menej ako 10 ng/ml pri astme a 30 ng/ml pri atopickej dermatitíde znížilo riziko komplikácii s nimi spojenými,
  • u ťažkých foriem atopického ekzému je dokázaný nedostatok vitamínu D v organizme, pričom jeho podávanie môže zmierniť príznaky ekzému a napomôcť dosiahnutiu kontroly nad ochorením,
  • doplnenie jeho hladín zmierňuje príznaky alergickej rinitídy.

Ako súvisí vitamín D s alergiami?

Je zrejmé, že jedným z významných faktorov prevencie rozvinutia alergií je strava, keďže sa väčšina imunitného systému nachádza v čreve. V súčasnosti však existuje viacero možnosti prevencie s rôznym stupňom preukázateľnosti účinku vrátane špecifickej alergénovej imunoterapie, kam môžeme zaradiť aj príjem vitamínu D.

alergia na potraviny

Zdroj: Shutterstock.com

Je vitamín D cestou, ako sa zbaviť alergie?

Vitamín D môže regulovať tzv. epigenetické udalosti, ktoré podporujú alergické stavy. Preto jeho dopĺňanie napríklad formou inovatívneho výživového doplnku, akým je nenápadný bez vody rozpustný film, môže poslúžiť pri prevencii alergických ochorení. Touto exkluzívnou technológiou si dokonale zabezpečíte vstrebateľnosť vitamínu D v dávke 2 000 IU, ktorá je potrebná na imunitné, antioxidačné a iné zdraviu prospešné účinky vrátane ovplyvnenia alergických stavov.

Autor článku: PharmDr. Natália Rozman Antolíková, PhD.

Zdroje:

https://www.verywellhealth.com/vitamin-d-deficiency-causes-asthma-and-allergies-83031#:~:text=Allergies%20and%20Vitamin%20D&text=Furthermore%2C%20research%20shows%20that%20vitamin,worsen%20or%20trigger%20allergic%20disease.

https://www.aaaai.org/tools-for-the-public/conditions-library/allergies/vitamin-d-food-allergy

https://erj.ersjournals.com/content/46/suppl_59/PA2559