sinusitida

Sinusitída: Čo by ste o nej mali vedieť a čo zaberá pri jej liečbe

Zobudíte sa s prudkou bolesťou hlavy. Nos máte tak upchatý, že sotva dýchate. Čo sa deje? Ak sa to opakuje stále dokola, možno máte zápal prinosových dutín, ochorenie známe aj ako sinusitída. Dutiny sú duté priestory v lebke, ktoré ohrievajú, zvlhčujú a filtrujú vzduch, ktorý dýchate. Keď sa zapália a opuchnú, nie je to žiadna zábava. 

Anatómia prinosových dutín

Prinosové dutiny sú vzduchom naplnené dutiny, ktoré sa nachádzajú za lícnymi kosťami a čelom. Pomáhajú zvlhčovať a ohrievať vzduch, ktorý dýchate, dodávajú vášmu hlasu rezonanciu a odľahčujú lebku. Dutiny sú vystlané tenkou vrstvou tkaniva nazývanou sliznica, ktorá produkuje hlien. Keď sa upchajú kanáliky, cez ktoré hlien z nosa odteká a zapáli sa výstelka dutín, dochádza k zápalu prinosových dutín, čo vedie k sinusitíde.

prinosove dutiny
Zdroj:Adobestock.com

Čo spôsobuje zápal prinosových dutín (sinusitídu)?

Upchatie kanálikov spôsobujú najčastejšie:

  • infekcia – vírusy ako je bežné prechladnutie, chrípka,
  • alergická nádcha alebo senná nádcha – vystavenie alergénom vo vzduchu, ako sú peľ, roztoče a zvieracia srsť,
  • iritanty – dráždivé látky ako dym, prach alebo drsné chemikálie,
  • ochorenia sliznice – v niektorých prípadoch môžu k sinusitíde prispieť alebo jej príznaky zhoršiť nosové polypy, vychýlená nosová priehradka, astma alebo gastroezofageálna refluxná choroba (GERD). 

Aké sú príznaky sinusitídy?

Sinusitída spôsobuje nepríjemné príznaky, ktoré môžu výrazne ovplyvniť kvalitu vášho života. Medzi najčastejšie príznaky patria:

  • tupá bolesť hlavy alebo pocit tlaku v tvári, nose alebo na čele,
  • ťažkosti s dýchaním cez nos alebo upchatý nos, ktoré vedie k dýchaniu ústami, chrápaniu a suchému hrdlu,
  • prebytočný hlien žltej alebo zelenej farby – za normálnych okolností je hlien riedky a číry; pri zápale prínosových dutín je hlien hustý, má zmenenú farbu a môže zapáchať,
  • suchý, pretrvávajúci kašeľ, ktorý sa zhoršuje pri ležaní,
  • pocit únavy alebo vyčerpanosti.
maxilárna sinusitída
Zdroj: Adobestock.com

Liečba sinusitídy: Tipy, ako uvoľniť prinosové dutiny

Na zmiernenie zápalu a tlaku v dutinách existuje niekoľko metód, ktoré môžu pomôcť znížiť prekrvenie, zmierniť bolesti hlavy a urýchliť zotavenie zo zápalu prínosových dutín. Liečba sinusitídy môže zahŕňať použitie dekongestív, nosových sprejov, inhalácií alebo v závažnejších prípadoch aj antibiotík. Správna liečba sinusitídy je kľúčová pre predchádzanie komplikáciám a pre rýchlejšiu úľavu od príznakov.

Vyplachujte nos soľným roztokom

Fyziologický roztok pomáha vypláchnuť upchatý nosový priechod a poskytnúť rýchlu úľavu od tlaku v dutinách. Ideálnym pomocníkom je sprej Aliamare, ktorý je kombináciou 0,2 % kyseliny hyalurónovej a izotonickej morskej vody

Vďaka tomu Aliamare® efektívne tlmí riedky výtok z nosa, zmierňuje opuch nosa a zvyšuje prietok vzduchu. Pomáha pri akútnej aj chronickej nádche a alergiách, urýchľuje hojenie poškodených slizníc, obmedzuje tvorbu chrást a napomáha ich odstráneniu. Kyselina hyalurónová účinne zvlhčuje sliznicu, bráni prichytávaniu baktérií, vírusov a alergénov. Sprej je tiež vhodný po krvácaní z nosa a operáciách nosovej dutiny (endoskopické operácie). 

Aliamare® je 100 % prírodný produkt vhodný pre deti od 1 mesiaca aj pre dospelých vrátane tehotných a dojčiacich žien. Je nenávykový a bezpečný na dlhodobé používanie. 

Naparovanie

Inhalovanie pary pomáha uvoľniť hlieny a uľahčuje ich odtok. Nechajte v hrnci zovrieť vodu, stiahnite z ohňa a podľa potreby pridajte niekoľko kvapiek esenciálnych olejov, napríklad eukalyptového alebo mätového. Nakloňte sa tvárou nad hrniec a na hlavu si prehoďte uterák, aby sa para zachytila. Vdychujte výpary 10 – 15 minút, aby ste uvoľnili tlak a uľahčili dýchanie. Dávajte  pozor, aby ste sa neobarili.

naparovanie pri nadche
Zdroj: Adobestock.com

Dodržiavanie pitného režimu

Udržiavanie hydratácie tela pomáha riediť hlienové sekréty. Snažte sa denne vypiť 8 až 10 pohárov vody. Teplé tekutiny ako čaj s medom môžu byť obzvlášť upokojujúce pri bolestiach hrdla. Vlhkosť a teplo zmiernia opuch a uľahčia dýchanie.

Prikladajte si na tvár teplý uterák

Priloženie uteráku na tvár zmierňuje tlak a otvára nosové priechody. Teplo uvoľní svaly tváre a zvýši prietok krvi do tejto oblasti. 

Úplné vymiznutie príznakov môže trvať 7 až 14 dní. Ak sa váš stav zhorší, nezlepší, alebo trvá dlhšie ako 10 dní, navštívte lekára.

Ako sa diagnostikuje a lieči zápal prinosových dutín?

Na diagnostikovanie sinusitídy lekár preskúma vaše príznaky a anamnézu. Na vyšetrenie môže použiť optiku alebo nariadiť CT alebo MRI vyšetrenie dutín. Okrem roztoku vám môže navrhnúť:

  • antibiotiká – pri bakteriálnych infekciách,
  • perorálne steroidy – pri ťažkom zápale,
  • voľnopredajné lieky – paracetamol, ibuprofen, dekongestíva alebo lieky proti kašľu môžu zmierniť príznaky, ako je bolesť hlavy, bolesť tváre a kašeľ.

V závažných alebo chronických prípadoch sa môže odporučiť chirurgický zákrok na zlepšenie drenáže a ventilácie dutín. Pri liečbe sa väčšina ľudí z akútnej sinusitídy zotaví do 2 až 4 týždňov.

Aliamare® je voľnopredajná zdravotnícka pomôcka na vonkajšie použitie. Pred aplikáciou si pozorne prečítajte pribalený návod na použitie a poraďte sa s lekárom alebo lekárnikom.

Zdroje:

https://www.pennmedicine.org/for-patients-and-visitors/patient-information/conditions-treated-a-to-z/sinus-infections-sinusitis

https://www.cdc.gov/sinus-infection/about/index.html