Trápi vás nedostatok vitamínu D? Poradíme vám, ako ho užívať

Ako zorientovať v dávkovaní?

Odporúčaná denná dávka vitamínu D3 sa udáva v mikrogramoch (μg) alebo tzv. medzinárodných jednotkách (International Units (IU)).

1 μg vitamínu D3 = 40 IU

Označenie na výživovom doplnku 5 μg znamená 200 IU. Alebo inak: 2 000 IU dosiahneme pri obsahu 50 μg vitamínu D3.

Hladiny kalciodiolu v tele pri rozbore krvi sa udávajú v jednotkách: ng/ml alebo nmol/l. Normálne hladiny vitamínu D v tele sú 30 – 40 ng/ml alebo 75 – 100 nmol/l.

Aké je odporúčaná dávka vitamínu D?

Odhaduje sa, že 60 – 75 % populácie má hladinu vitamínu D omnoho nižšiu – len okolo 50 nmol/l. Pre dosiahnutie odporúčanej hladiny sú však potrebné dávky v hodnote 1 000 – 2 000 IU (25 – 50 μg) vitamínu D. Pre optimálne posilnenie imunity potrebujete dokonca 2 000 IU denne.

Ak máte hladiny vitamínu D pod týmito hodnotami, hovoríme o deficite, resp. nedostatku vitamínu D. Ako sa prejavuje?

Ako sa prejavuje nedostatok vitamínu D?

Vitamín D, známy aj ako „slnečný vitamín“, si telo syntetizuje absorpciou slnečných lúčov cez pokožku. Podporuje vstrebávanie vápnika a fosforu prijatého potravou, čím pomáha udržiavať silné kosti a zuby.

Nedostatočný príjem vitamínu D môže mať za následok osteoporózu – úbytok kostného tkaniva, ktorý vás vystavuje riziku zlomenín. Týka sa to nielen starších žien a žien v období menopauzy, ale aj dospelých vo všeobecnosti.

Zároveň môže spôsobiť problémy s kostrou a zubami. Vyskytnúť sa môže aj znížená svalová sila či bolesti pohybového aparátu. Ľudia s nedostatkom vitamínu D sú tiež náchylnejší na infekcie, keďže prispieva k správnemu fungovaniu imunitného systému.

Riešením je správna strava, zdravý životný štýl, pohyb na čerstvom vzduchu a pravidelný pobyt na slnku.

Aké výhody vám prinesie jeho užívanie?

Vitamín D prispieva k:

  • správnemu fungovaniu imunitného systému,
  • udržaniu zdravých zubov a kostí,
  • správnemu fungovaniu svalov,
  • správnemu vstrebávaniu vápnika a fosforu,
  • zohráva úlohu v procese delenia buniek.

Autor článku: RNDr. Monika Halmová 

Použitá literatúra:

JACKULIAK, P.: Pleiotropné účinky vitamínu D. PHARMAtribune. 2020, 3, 17-21.

JOLLIFFE, D. A., CAMARGO, C. A. Jr, SLUYTER, J. D. et al.: Vitamin D supplementation to prevent acute respiratory infections: a systematic review and meta-analysis of aggregate data from randomised controlled trials. Lancet Diabetes Endocrinol. 2021 May; 9(5): 276-292.

LORENZEN, M., BOISEN, I.M., MORTENSEN, L.J. et al.: Reproductive endocrinology of vitamin D. Mol Cell Endocrinol, 2017; 453(3), s. 103 – 112.

TRIPKOVIC, L., LAMBERT, H., HART, K et al.: Comparison of vitamin D2 and vitamin D3 supplementation in raising serum 25-hydroxyvitamin D status: a systematic review and meta-analysis. Am J Clin Nutr. 2012 Jun;95(6):1357-64.

ZHANG, M. et al.: Self-microemulsifying oral fast dissolving films of vitamin D3 for infants: Preparation and characterization. In Food Science and Nutrition. 2019, 7(8), 2577-2583.