vitamín D zo slnka

Vitamín D zo slnka: Čo všetko ovplyvňuje jeho získavanie?

V minulom článku sme si povedali, ako získať vitamín D zo slnka, a pritom byť chránený pred nebezpečným slnečným žiarením. To, koľko vitamínu D na konci dňa prijmete, však závisí aj od vášho veku, typu vašej pokožky či intenzity slnečného žiarenia. Ako tieto faktory vplývajú na tvorbu slnečného vitamínu?

Faktory, ktoré ovplyvňujú vstrebávanie vitamínu D zo slnka

Vitamín D a slnko sú najlepší priatelia, avšak vstrebávanie vitamínu do pokožky ovplyvňuje viacero premenných.

Pohlavie

Muži a ženy môžu mať odlišné hladiny vitamínu D spôsobené hormonálnymi a fyziologickými rozdielmi. Pohlavie môže tiež ovplyvniť hladinu vitamínu D v tele, pretože ženy majú tendenciu mať viac podkožného tuku, ktorý môže absorbovať vitamín D a znížiť jeho dostupnosť v tele. Hladina podkožného tuku ovplyvňuje tvorbu vitamínu D aj u obéznych ľudí. 

Vek

S pribúdajúcim vekom sa schopnosť pokožky produkovať vitamín D znižuje. To je dôvod, prečo starší ľudia majú vyšší riziko nedostatku vitamínu D. Navyše, seniori sú často menej vystavení slnku, čo môže ďalej znížiť ich schopnosť produkovať vitamín D.

Naopak, deti, najmä dojčatá, majú citlivejšiu pokožku, takže priamemu slnku by sa mali vyhýbať. To môže obmedziť ich schopnosť produkovať vitamín D zo slnka. Preto sa odporúča, aby dojčatá dostávali vitamín D vo forme kvapiek.

Genetická výbava

Niektorí ľudia majú genetické varianty, ktoré ovplyvňujú ich schopnosť produkovať vitamín D. Tieto varianty môžu ovplyvniť enzýmy, ktoré sú zodpovedné za syntézu vitamínu D v koži.

UV index

UV index je miera slnečného žiarenia, ktorá dosahuje povrch Zeme. Vyšší UV index znamená vyššiu intenzitu slnečného žiarenia, a teda aj vyššiu produkciu vitamínu D. Na príliš vysoké UV žiarenie si však treba dávať pozor. 

Od čísla 8 sa môžete sa na slnku spáliť v priebehu 20 minút ľahko spáliť. 

Zemepisná šírka

Čím sme bližšie k rovníku, tým viac slnečného žiarenia k nám dopadá. To znamená, že ľudia žijúci bližšie k rovníku majú tendenciu mať vyššiu produkciu vitamínu D. Naopak, ľudia žijúci bližšie k pólom môžu mať nižšiu produkciu vitamínu D, pretože sú vystavení menšiemu množstvu slnečného žiarenia.

Fototyp pokožky

Množstvo vitamínu D, ktoré vaše telo dokáže vyprodukovať, závisí vo veľkej miere od typu vašej pokožky. 

Ak máte svetlejší tón pleti, napríklad typ I alebo II, môžete získať dostatočné množstvo vitamínu D už pri 9 až 13 minútach príležitostného pobytu na slnku niekoľkokrát týždenne. 

Pokožka typu III môže potrebovať tri až päťkrát viac slnečného žiarenia, aby sa vytvorilo rovnaké množstvo vitamínu D ako pri type I alebo II. 

Veľmi tmavá pokožka typu IV, V a VI môže potrebovať až 10-krát viac slnka na získanie dennej dávky. 

Ako teda môžete zistiť, koľko slnka je vhodné pre váš typ pleti? Začnite len s 5 až 10 minútami a sledujte, či vaša pokožka zružovie. Ak áno, je to príliš veľa pre váš tón pleti a mali by ste obmedziť pobyt na slnku.

Denná doba

Slnečné lúče UVB, ktoré stimulujú tvorbu vitamínu D, sú najintenzívnejšie uprostred dňa. Pobyt na slnku v poludňajších hodinách – približne od 10. do 15. hodiny – je teda najúčinnejším spôsobom, ako zvýšiť množstvo vitamínu D. 

V tomto čase sú však slnečné lúče najsilnejšie, preto sa v týchto hodinách chráňte zvlášť opatrne. Ak idete na slnko v čase najväčšieho UV žiarenia, vyhýbajte sa miestam bez tieňa a dlhému pobytu.

Blokuje opaľovací krém vstrebávanie vitamínu D zo slnka?

Ak používate ochranný prostriedok s vysokým SPF, robíte dobre, pretože pokožka je chránená pred väčšinou UVB lúčov. Zároveň však môže ochranný krém znížiť schopnosť organizmu produkovať vitamín D. Ako je to možné?

Produkcia vitamínu D je regulovaná ultrafialovými (UV) lúčmi zo slnečného svetla. UVB lúče pôsobia na pokožke a spúšťajú syntézu vitamínu D. Keď prechádzajú cez pokožku, dochádza v koži k reakcii, ktorá mení provitamín D na aktívny vitamín D3. Ak sa chránite krémom alebo sprejom s SPF, tvorba vitamínu je obmedzená.

Zároveň však platí, že pre tvorbu vitamínu D vám stačí pobudnúť na slnku 9 –  13 minút, a tak používanie SPF prípravkov určite nepodceňujte.

Zdroj: Adobestock.com

Ako dopĺňať vitamín D po celý rok?

Vitamínové doplnky sú praktickým spôsobom, ako si zabezpečiť dostatočnú dávku vitamín D po celý rok. Jeden rýchlo rozpustný film vitamínu D3 od IBSA obsahuje presne 2 000 IU vitamínu a vy si tak môžete byť istí, že ho zakaždým prijmete dostatok.