Problém menom osteoartróza: Ako predchádzať zápalu a bolestiam kĺbov
Čaká vás denzitometrické vyšetrenie a netušíte, čo od neho očakávať? Nemusíte sa obávať, denzitometria je jednoduchá a bezbolestná metóda na meranie hustoty kostí a príznakov osteoporózy. Ako sa na toto vyšetrenie pripraviť a aké výsledky môžete očakávať?
Denzitometria, známa aj ako skenovanie hustoty kostí, je rýchly diagnostický test, ktorý pomocou röntgenových lúčov zisťuje, koľko vápnika a iných minerálov sa nachádza vo vašich kostiach. Najbežnejšou metódou je dvojenergetická röntgenová absorpciometria za použitia DXA alebo DEXA denzitometra.
S pribúdajúcim vekom môžu byť vaše kosti tenšie a slabšie. Tento stav sa nazýva osteoporóza a znamená, že vaše kosti sú náchylnejšie na zlomeniny. Denzitometria dokáže odhaliť osteoporózu včas, často ešte pred objavením sa akýchkoľvek príznakov.
Môže tiež monitorovať hustotu vašich kostí v priebehu času a kontrolovať, ako dobre funguje akákoľvek liečba, ktorú používate.
Pri vyšetrení DEXA budete ležať na stole, zatiaľ čo nad vaším telom bude prechádzať röntgenový prístroj, ktorý pomocou nízkych dávok röntgenového žiarenia zmeria hustotu kostných minerálov (BMD) vašej chrbtice, bokov a celého tela.
Čím vyššia je vaša BMD, tým silnejšie sú vaše kosti. Vyšetrenie trvá len 10 – 30 minút a je neinvazívne, takže po ňom môžete pokračovať v práci.
Ak chcete získať čo najpresnejšie výsledky vyšetrenia DEXA, môžete sa naň pripraviť niekoľkými spôsobmi:
Po vykonaní denzitometrie rádiológ skontroluje a interpretuje výsledky. Určí vašu minerálnu hustotu kostí (BMD) a porovná ju s priemernou BMD zdravého mladého dospelého človeka, známou ako T-skóre.
Čím nižšie je vaše T-skóre, tým vyššie je vaše riziko.
Rádiológ určí aj vaše Z-skóre, ktoré porovnáva vašu BMD s BMD iných ľudí vo vašom veku a veľkosti. Z-skóre medzi -2 a -1 môže tiež znamenať zvýšené riziko osteoporózy a zlomenín.
Opakované skenovanie, ktoré sa zvyčajne vykonáva každé 2 – 3 roky, môže pomôcť sledovať hustotu vašich kostí v priebehu času a skontrolovať, či liečba funguje.
Zdroj: Adobestock.com
Diagnóza osteopénie alebo osteoporózy nie je konečná. Na základe vášho skóre a ďalších rizikových faktorov, ako je vek alebo anamnéza, vám lekár môže odporučiť užívanie doplnkov vitamínu D na posilnenie kostí. Vápnik a pohyb sú tiež dôležité pre udržanie zdravia kostí.
Vitamín D zohráva dôležitú úlohu v zdraví kostí a prevencii osteoporózy. Tento vitamín rozpustný v tukoch pomáha telu vstrebávať vápnik, ktorý je nevyhnutný na budovanie a udržiavanie pevných kostí.
Väčšina ľudí získava určité množstvo vitamínu D zo slnečného žiarenia, ale mnohí ho nemajú dostatok. S pribúdajúcim vekom vaša pokožka produkuje menej vitamínu D. Preto je dôležité konzumovať potraviny s vysokým obsahom vitamínu D, ako sú tučné ryby, vaječné žĺtky a obohatené potraviny. Môžete tiež užívať doplnky stravy s vitamínom D, aby ste si zabezpečili dostatočný prísun.
Odporúčaná denná dávka vitamínu D je 1 000 až 2 000 IU denne pre väčšinu dospelých. O túto dávku sa postará aj vitamín D3 od IBSA vo forme rýchlo rozpustného filmu bez potreby zapíjania.
Predchádzanie nedostatku a udržiavanie dostatočnej hladiny „slnečného vitamínu” je jedným z najlepších krokov, ktoré môžete urobiť pre celoživotné zdravie kostí a vyhnutie sa osteoporóze.
*Vitamín D3 2000 IU je výživový doplnok na vnútorné použitie. Nie je náhradou pestrej a vyváženej stravy. Odporúčaná denná dávka sa nesmie presiahnuť.
Zdroje:
https://www.hopkinsmedicine.org/health/treatment-tests-and-therapies/bone-densitometry