d vitamín potravin

Doprajte si tieto letné potraviny s obsahom vitamínu D

Letné mesiace ešte neznamenajú dostatočný príjem vitamínu D zo slnka. Aj v týchto dňoch ho potrebujeme dopĺňať či už formou rozpustného filmu alebo v chutných jedlách. Našťastie, leto je ako stvorené na ľahké jedlá bohaté na vitamín D. Doprajte si lososa, šaláty alebo vajíčka.

Chutné a zdravé potraviny bohaté na vitamín D

Vitamín D podporuje vaše zdravie v mnohých ohľadoch, od pevných kostí až po silný imunitný systém. Vďaka ktorým jedlám si ho môžete v lete doplniť?

Losos

Losos je jedným z najlepších zdrojov vitamínu D, pričom stogramová porcia obsahuje viac ako 500 IU vitamínu D. 

Lososa môžete grilovať, piecť, pošírovať alebo pripraviť na panvici. Pre lepšiu chuť ho potrite olivovým olejom alebo citrónovou šťavou a obľúbenými bylinkami. Losos sa dobre kombinuje s prílohami, ako je ryža, quinoa, pečená zelenina alebo čerstvý letný šalát.

  • Obsahuje omega-3 mastné kyseliny, ktoré pomáhajú zmierňovať zápaly a znižujú riziko srdcových ochorení. Prispievajú tiež k zlepšeniu zdravia mozgu a nálady.
  • Obsahuje niekoľko vitamínov skupiny B, draslík, selén a bielkoviny, ktoré podporujú zdravie svalov a udržiavajú pocit sýtosti.
  • Lososa konzumujte 2 až 3-krát týždenne, aby ste získali dostatočné množstvo vitamínu D a omega-3. 

Huby

Huby vďaka prirodzenému vystaveniu slnku produkujú veľké množstvá vitamínu D. Grilujte šampiňóny portobello, alebo si pripravte hubové rizoto. Ich zemitá, pikantná chuť sa dobre kombinuje s mnohými letnými jedlami.

Vajíčka

Vajíčka sú ideálnou potravinou na letné obdobie a vynikajúcim zdrojom vitamínu D. Len jeden veľký vaječný žĺtok obsahuje približne 40 IU vitamínu D

  • Pripravte si miešané vajíčka, omeletu alebo raňajkový sendvič s vajíčkom. Pridaním syra, špenátu a húb sa zvýši výživová hodnota.
  • Pripravte si sendviče s vaječným šalátom alebo wrapy. Uvarte vajcia natvrdo, ošúpte ich a nakrájajte na zdravý vaječný šalát. Pridajte majonézu, horčicu, zeler a bylinky. Vaječný šalát podávajte na chlebe, v šalátových košíčkoch alebo na špenátových tortillách.
  • Nakrájané vajcia uvarené natvrdo sú perfektnou prílohou k záhradným šalátom. Dodajú im bielkoviny, textúru a veľa vitamínu D.

Vajíčka môžete grilovať alebo piecť a pripraviť si tak chutnú večeru. Pripravte si sendviče s grilovaným syrom alebo burrito a pred varením do nich rozklepnite vajce.

omeleta
Zdroj: Shutterstock.com

Potraviny obohatené o vitamín D

  • Pomarančový džús

Jedna šálka obohateného pomarančového džúsu môže obsahovať až 100 IU vašej dennej potreby vitamínu D. Hľadajte značky, ktoré majú na etikete uvedené „obohatené vitamínom D“ a sledujte zároveň percentuálny obsah pomaranča. Vypite si pohár k raňajkám alebo si ho vychutnajte ako osvieženie počas horúceho letného dňa.

  • Jogurt

Jogurt dodáva vápnik, bielkoviny a vitamín D. Najmä biele jogurty majú vysoký obsah vitamínu D. Jogurt si doplňte čerstvým letným ovocím, napríklad bobuľovým, broskyňami alebo mangom, aby ste získali extra chuť a výživné látky.

  • Mlieko

Podobne ako pomarančový džús a jogurt, aj mlieko je často obohatené o vitamín D. Jedna šálka obsahuje približne 15 – 20 % dennej dávky. Vhodné sú odtučnené, 1 %, 2 % alebo plnotučné mlieko, takže si vyberte typ, ktorý uprednostňujete, podľa svojich výživových potrieb. Mlieko poskytuje aj vápnik, bielkoviny a vitamíny skupiny B.

  • Olivový olej

Do niektorých značiek olivového oleja sa počas spracovania pridáva ďalší vitamín D. Na etikete hľadajte „obohatený vitamínom D“. Používajte ho na šalátové dresingy, na namáčanie chleba alebo na dusenie zeleniny. Zdravé tuky v olivovom oleji môžu dokonca pomôcť pri vstrebávaní vitamínu D.

Doprajte si svieže a zdravé jedlá bohaté na vitamín D, ktorými nielenže získate potrebnú dávku vitamínu D, ale uspokojíte aj svoje chuťové poháriky. Využite tiež dlhšie dni a vyjdite von za slnečnými lúčmi. Vaše telo, myseľ a duševná pohoda sa vám poďakujú.