Jarná únava

Trápi vás jarná únava? Skvelé tipy, ako s ňou (ne)bojovať

Dlhšie denné svetlo vnímame pozitívne, paradoxne náš organizmus naň reaguje únavou. Príčinou je prestavba hormónov v tele, ktoré sa tak s touto zmenou vyrovnávajú. Práve tie majú za následok známu jarnú únavu, pocity ospalosti a pokles energie. Ako sa pustiť do boja s jarnou únavou?

Dôležité je venovať sa aktivitám, ktoré vás preberú z letargie a zlepšia náladu, mať pravidelný spánkový režim, ako aj siahať po zdravej strave bohatej na vitamíny.

Príznaky jarnej únavy

„Jarná únava“ je označenie pre stav, ktorý niektorí ľudia zažívajú počas prechodu z chladnejších zimných mesiacov na teplejšie jarné obdobie. Tento stav môže byť spojený s pocitom únavy, slabosti, letargie, nechutenstva, nespavosťou alebo podráždenosťou. Príznaky sú individuálne a u každého sa môžu prejaviť s rôznou intenzitou. 

Aké sú najčastejšie príznaky jarnej únavy?

 • Únava a slabosť, ktoré nezmiznú ani po dostatočnom spánku
 • Zvýšená únava po fyzickej aktivite
 • Nespavosť alebo problémy so spánkom
 • Strata chuti k jedlu
 • Úzkosť a podráždenosť
 • Pokles nálady lebo depresia
 • Znížená koncentrácia
 • Zhoršená pamäť
 • Zvýšená citlivosť na svetlo alebo zvuk

6 tipov, ako poraziť jarnú únavu

Zvýšte fyzickú aktivitu 

Pravidelné cvičenie vám pomôže zvýšiť hladinu energie a postará sa o potrebné endorfíny. Vyberte si aktivitu, ktorú máte radi a ktorú budete pravidelne robiť. Meditácia, joga alebo iné formy relaxácie môžu zároveň pomôcť zmierniť stres a úzkosť.

Zdravo sa stravujte 

Vyberajte si zdravé potraviny, ktoré obsahujú dostatok vitamínov a minerálov, ako sú zelenina, ovocie, celozrnné obilniny, orechy a semienka. Vyhnite sa ťažkým a mastným jedlám a cukru, ktoré môžu spôsobiť pokles energie. Pamätajte aj na pravidelný pitný režim. Dospelý človek by mal denne vypiť minimálne dva litre vody

Vyhnite sa prejedaniu sa 

Strava s vysokým obsahom tuku alebo cukru môže spôsobiť únavu a ospalosť. Snažte sa jesť menšie porcie a viac krát denne.

Dostatočne sa vyspite 

Spať by ste mali aspoň sedem hodín každú noc. Ku kvalite spánku prispeje zatemnenie spálne, obmedzenie smartfónu aspoň dve hodiny pred spaním a vyvetraná miestnosť. Je dôležité si dopriať dostatok spánku a vytvoriť si pravidelnú rutinu, aby sa telo mohlo dobre zregenerovať a nabíjať energiou.

Socializujte sa

Udržujte spojenie s rodinou a priateľmi, ktorí vám dokážu poskytnúť podporu a zlepšiť vašu náladu. Využite slnečné dni na prechádzky alebo spoločné cvičenie na čerstvom vzduchu.

Vitamíny a doplnky stravy

Ak máte nedostatok vitamínov alebo minerálov, môžu sa objaviť príznaky únavy a nízka energia. Zaraďte do svojho plánu doplnky stravy, ktoré obsahujú vitamíny a minerály potrebné pre vaše telo. V boji s jarnou únavou môžu byť nápomocné vitamíny C, D3, vitamíny skupiny B, zinok a selén

zdravé varenie

Prečo treba vitamín D3 dopĺňať formou vitamínov aj na jar?

Vitamín D si naše telo dokáže vyrobiť zo slnečného žiarenia. Začiatkom jari je však slnko ešte slabé, neobsahuje UVB žiarenie, a teda vitamín D sa nám do apríla stále prirodzene netvorí

Vitamín D3 môžeme získať aj z potravín, ako sú ryby (losos, tuniak, sardinky), mliečne výrobky, žĺtok vajec, huby a ďalšie. Väčšina z nich však obsahuje len malé množstvo, navyše potraviny v zime obsahujú niekoľkonásobne menej vitamínu D ako v lete.  

Nedostatok vitamínu D3:

Vitamín D3 pomáha:

 • zvyšovať absorpciu vápnika a fosforu v tele a udržiavať silné kosti,
 • je potrebný pre normálne fungovanie imunitného systému,
 • pomáha bojovať proti infekciám. 

Ak chcete bojovať proti jarnej únave, okrem užívania vitamínu D3 je tiež dôležité dodržiavať zdravý životný štýl, vrátane pravidelného cvičenia, dostatku spánku a uvedomelého jedálnička. Ak sa vaše príznaky zhoršujú alebo nezlepšujú, poraďte sa s lekárom alebo odborníkom na výživu.

Autor článku: RNDr. Monika Halmová 

Zdroje:

https://www.biogena.com/en-GB/knowledge/biogena-news/detail/blog.spring-fatigue.html

https://www.medi.de/en/healthy-life/beauty/fit-for-spring/