Vitamín D pre deti: Kedy s ním začať a v akých dávkach?

Chladné mesiace sa pravidelne podpisujú na imunite detí, preto je kľúčové zabezpečiť im dostatok vitamínov. Jedným z najdôležitejších je práve vitamín D. Hoci je nevyhnutný pre zdravie a rast kostí v každom veku, u detí zohráva obzvlášť dôležitú úlohu. Kedy začať s jeho dávkovaním a v akej forme je najvhodnejší? Poradíme vám, ako udržať hladinu vitamínu u vašich detí pod kontrolou, aby boli zdravé počas celej sezóny i celého roka.

Kedy začať podávať vitamín D deťom

Vitamín D pomáha absorbovať vápnik a fosfor, dva minerály dôležité pre zdravie a rast kostí. Väčšina detí získava potrebný vitamín D zo slnečného ultrafialového žiarenia B (UVB), ale počas chladných mesiacov – najmä v oblastiach s malým množstvom slnka – ho deti nemusia mať dostatok.

Americká pediatrická akadémia preto odporúča dojčeným deťom začať podávať vitamín D (400 IU denne) už v prvých dňoch života a pokračovať v podávaní, kým dieťa nevypije denne aspoň 950 ml obohateného umelého mlieka alebo materského mlieka. 

U detí kŕmených mliečnou formulou môžete začať s doplnkami vitamínu D (400 IU denne) približne v 6. mesiaci života. O správnom dávkovaní pre vaše dieťa sa pre istotu vždy informujte u svojho pediatra

Odporúčané dávky vitamínu D pre deti podľa veku

Odporúčané dávky sa líšia podľa veku:

 • Dojčatá mladšie ako 12 mesiacov400 IU denne. Toto množstvo sa môže dosiahnuť tekutým multivitamínom alebo kvapkami vitamínu D.
 • Vek 1 – 3 roky 600 IU denne. V tomto veku vitamín D pomáha podporovať zdravý vývoj a rast kostí. 
 • Vek 4 – 8 rokov600 – 800 IU denne. Okrem zdravia kostí môže vitamín D v tomto veku podporiť imunitu.

Odporúčania na dennú dávku vitamínu D3 sa niekedy rôznia. Imunoalergológovia sa v období zvýšenej potreby, akou je napríklad chrípková sezóna, prikláňajú k užívaniu dennej dávky 2000 IU už pre deti od 6 rokov.

Príznaky nedostatku vitamínu D u detí

Medzi príznaky nedostatku vitamínu D u detí patria:

 • časté choroby, 
 • bolesti kostí,
 • pomalý rast. 

Ak máte obavy, požiadajte svojho pediatra o vyšetrenie hladiny vitamínu D u vášho dieťaťa.

Význam vitamínu D pre imunitu detí

Bez dostatočného množstva vitamínu D sú deti náchylnejšie na ochorenia, ako je bežné prechladnutie, chrípka a iné infekcie. Nedostatok vitamínu D u detí môže viesť aj ku krivici, ktorá spôsobuje slabosť kostí a spomalenie rastu.

Vitamín D zohráva v zdraví detí niekoľko kľúčových úloh:

 • Pomáha budovať a udržiavať silné a zdravé kosti. Nedostatok vitamínu D môže mať za následok rachitídu, stav, pri ktorom sú kosti mäkké a slabé.
 • Podporovať zdravý imunitný systém. Vitamín D pomáha telu bojovať proti infekciám a udržiavať správne fungovanie imunitného systému.
 • Je dôležitý pre rast a vývoj. Vitamín D je nevyhnutný v obdobiach zrýchleného rastu, kedy často trpia aj bolesťami.
 • Môže pomôcť predchádzať niektorým ochoreniam v neskoršom veku. Primeraná hladina vitamínu D v detstve a jej udržiavanie v dospelosti môže pomôcť znížiť riziko ochorení, ako sú srdcové choroby, cukrovka, skleróza multiplex a niektoré druhy rakoviny.

Dopĺňanie vitamínu D, najmä v chladnejších mesiacoch, pomáha tomu, aby kosti, zuby a imunita vášho dieťaťa zostali silné a zdravé. 

kvalitne vitaminy pre deti
Zdroj: Adobestock.com

Najlepšie potraviny bohaté na vitamín D, ktoré môžete zaradiť do jedálnička svojho dieťaťa

Jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť, aby vaše dieťatko malo dostatok vitamínu D, je ponúknuť mu potraviny, ktoré sú naň bohaté. Odporúčame ich zakomponovať do lákavo či veselo vyzerajúcich jedál, ktoré vaše deti s radosťou zjedia.

Potraviny bohaté na vitamín D:

 • tučné ryby – losos, tuniak či makrela, zaraďte do stravy ideálne po 2. roku života, najskôr 1-krát, postupne aj 3-krát týždenne
 • vaječné žĺtky – miešané vajíčka alebo omeleta s 1 – 2 žĺtkami niekoľkokrát týždenne sú pre vaše dieťa skvelým spôsobom, ako získať viac vitamínu D, najmä ak sú vajcia od sliepok z voľného chovu,
 • obohatené potraviny – mlieko, pomarančový džús, cereálie a jogurty; kontrolujte etikety a vyberajte potraviny obohatené aspoň 100 IU na porciu,
 • huby sú jedným z mála neživočíšnych zdrojov vitamínu D; sušené huby môžu byť skvelým doplnkom stravy vášho dieťaťa 2 – 3 krát týždenne,
 • rybí olej z treščej pečene – doplnky stravy s rybím olejom obsahujú vysoké množstvo vitamínu D, ako aj omega-3 mastné kyseliny; dávkovanie záleží od obsahu IU, ale napríklad pri oleji s obsahom 500 IU vitamínu D stačí pre deti od 6 rokov 1 čajová lyžička (2,5 ml) denne a pre deti od 6 mesiacov do 2 rokov 1/2 kávovej lyžičky (1,0 ml) denne spolu s jedlom. 

Navyknúť dieťa na rôzne potraviny bohaté na vitamín D už v ranom veku je jedným z najlepších spôsobov, ako zabezpečiť, aby si svoju potrebu uspokojovalo aj počas rastu. 

Ak volíte vitamínový doplnok, hľadajte ideálne vitamín D3 alebo cholekalciferol. Ide o formu, ktorú telo najlepšie využíva. 

Ako vybrať vhodný vitamín D3 pre deti?

Na trhu je k dispozícii široká škála doplnkov s vitamínom D3, ktoré môžete kúpiť v lekárni alebo v obchodoch so zdravou výživou. Overujte si preto kvalitu, zloženie a množstvo vitamínu D3 obsiahnuté vo výživových doplnkoch. Dôležitá je aj forma, v akej dieťa vitamín užíva.

Ak podáte dieťaťu tabletu alebo pevnú kapsulu, môže ju odmietnuť pre nevhodnú veľkosť, tvar alebo chuť. Navyše, podstatnú časť podanej účinnej zložky v takejto pevnej forme naše telo nedokáže využiť. 

Užíva vaše dieťa dlhodobo vitamín D vo forme tabliet a stále má jeho nízku hladinu?

Riešením môže byť vitamín D3 od IBSA vo forme rýchlo rozpustného filmu. Stačí si ho položiť na jazyk a za pár sekúnd sa rozpustí bez potreby zapitia vodou. Vstrebávať sa začína už v ústach, čo zabezpečuje maximálne využitie podanej dávky 2000 IU. Rýchlo rozpustný film je veľmi dobre prijateľný, dieťa ho nevypľúva a navyše dobre chutí, ako pomaranče.

Dopĺňanie slnečného vitamínu vám poskytne istotu, že vaše deti ho majú dostatok. Pomôžte svojmu dieťaťu osvojiť si zdravé návyky, ktoré mu budú prospešné po celý život.